Çin’de eyaletler arası grup turları başlıyor

COVID-19 salgını nedeniyle yaklaşık altı aydır askıya alınan Çin eyaletleri arasındaki grup seyahatleri yeniden başlıyor. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınladığı bir genelgeyle, seyahat acentelerine yeşil ışık yaktı.

Çinli turizmciler bakanlığın attığı bu adımın sektörde toparlanmaya yol açıp, işlerin yeniden başlamasına yardımcı olacağını belirtiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayımladığı genelgede, seyahat acentelerine ve çevrimiçi seyahat hizmeti sağlayıcılarına, grup turlarını yeniden başlatma, yerel yetkililer tarafından onaylanan  uçak bileti ve otel içeren seyahat paketleri satış izni verildiği belirtildi.

Ancak bakanlık, orta ve yüksek koronavirüs risk düzeylerine sahip bölgelerde şehirlerarası grup turlarının yasaklanacağını belirterek bakanlık, giden seyahatin hala cesaretin kırılacağını da sözlerine ekledi. Ülkede halihazırda Beijing’in Fengtai bölgesinde orta dereceli olmak üzere sadece dört orta riskli alan varken, yüksek riskli bölgeler olmadığı söyleniyor.

Grup turu kısıtlamasının kaldırılmasının ardından, Pekin merkezli çevrimiçi seyahat acentesi Qunar’ın bir saat içinde iller arası grup turlarındaki aramalarının  yüzde 400 arttığı belirtiliyor. Diğer çevrimiçi seyahat acentası Ctrip’ipteki artış ise yüzde 500’ye ulaştı.

İyimser olmayanlar da var

Bakanlıktan elde edilen verilere göre, turizm endüstrisinin geçen yıl 79.87 milyon kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam sağladığı, bu da ülkedeki istihdamın yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor. Bazı turizmciler, seyahatlerin yeniden başlamasına karşın, tüketicilerin salgın sırasında daha az harcama yapacağına inandığından pek de iyimser değil.

Sichuan eyaleti, Chengdu’da bir seyahat acentesinin yöneticisi Li Qingmei, “Salgın tüketicilerin harcama alışkanlıkları üzerinde derin bir etki yaptı. Bundan dolayı turizm sektöründe toparlanmanın olacağı konusunda umutlu değilim. Tüketim kalıpları değişti, herkes harcamalarına çok dikkat ediyor” diyor.

Li ayrıca, uzmanların virüsün ortadan kaybolması muhtemel olmadığını ve kış aylarında tekrar ortaya çıkabileceği konusunda uyarılar yaptığını, bu yüzden seyahat acentelerinin şehirler arası grup turlarına ne kadar devam edebilecekleri konusunda büyük bir belirsizlik olduğunu söyledi. Bakanlık, halk sağlığını korumak için, yeniden açılan turist sitelerinin ziyaretçileri günlük kapasitelerinin en fazla yüzde 50’sini sınırlamaması gerektiğini söyledi. (Kaynak: China.org.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.