Çin’de fabrikaları yeniden çalıştıracak önlemler artırılıyor

Çin, son günlerde salgını kontrol altına alma çabalarının yanı sıra iş hayatını ve üretim faaliyetlerini de normale döndürmek için önlemleri artırıyor.

Ekonominin istikrarlı işleyişini teminat altına almak için Guizhou, Yunnan, Guangxi ve Tibet gibi bölgelerde büyük projelerin kaldığı yerden devam ettirilmesi doğrultusunda bir dizi önlem alındı. CRI’nin haberine göre, hâlihazırda Guizhou eyaletinde mevcut ve yeni başlatılan büyük inşaat projelerinin sayısı 935’e ulaştı. Eyalette salgın nedeniyle kapatılan 2059 gümrük noktası tekrar hizmete başlıyor.

Yunnan eyaletinde işletmelerin masraflarının azaltılması ve finansal desteğin artırılması gibi 10 alanı kapsayan ayrıcalık politikası hayata geçirildi. Merkezi eyalette bulunan ve yıllık cirosu 20 milyonun üzerindeki şirketlerin yüzde 50’sinden fazlası işbaşı yapmış durumda.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin merkezi Nanning kentinde KOBİ’lere fabrika kiralarının ya tamamı ya da yarısı tutarında sübvansiyon sağlandı, 21 Şubat itibarıyla yıllık cirosu 20 milyonun üstündeki şirketlerin yüzde 58,3’ü yeniden faaliyete geçti.

AVM’ler ve restoranlar da yeniden açılıyor

Tibet Özerk Bölgesi’nde ise bu yıl 179 büyük projenin başlatılması planlanıyor. İlk çeyrekte hayata geçirilecek proje sayısı ise 97 olarak belirlendi. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkez kenti Urumçi’de sosyal güvence, istihdam ve rehabilitasyon hizmeti gibi alanlarda yoksullara yardım için planlanan 9 proje ile engelli vatandaşların salgın döneminde yaşadıkları zorlukların giderilmesi hedefleniyor.

Ulaştırma işletmeleri ve bu alanda yatırım projeleri de sırayla normal işleyişine dönüyor. Şu anda Çin genelindeki kargo firmalarının yüzde 66’sından fazlası hizmet veriyor.

Öte yandan günlük ihtiyaçların tedarikinde de herhangi bir sorun yaşanmadığı bildirildi. Zincir marketlerin yüzde 95’inden fazlası, büyük fast-food restoranlarının neredeyse yüzde 90’ı ve tarım ürünleri satan toptancı pazarlarının yüzde 80’i açıldı. Alışveriş merkezlerinin yüzde 50’si ülke genelinde hizmet vermeye devam ediyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.