Çin’de hangi milletten kaç gurbetçi yaşıyor?

Dünyanın ikinci ekonomisi Çin, iş ve eğitim konularında birçok yabancıya çeşitli imkanlar sunuyor. Çin’de çalışıp yaşayan yabancıların içinde yüzde 21’le Güney Koreliler ilk, yüzde 12 ile ABD’liler ikinci ve yüzde 11’le de Japonlar üçüncü sırada yer alıyor.

Çin’de çalışıp yaşayan gurbetçilere yönelik yapılan Expat Demographics araştırmasına göre, Hong Kong, Makao ve Tayvan İdari Bölgeleri hariç, ülkede toplam 600 bin yabancı yaşıyor.

Söz konusu araştırmaya göre, Çin’de en çok yaşayan 10 yabancı ülke vatandaşları ve toplam içindeki oranı şöyle belirleniyor:  Güney Kore yüzde 21, ABD yüzde 12, Japonya yüzde 7, Vietnam yüzde 6, Almanya, Hindistan, Fransa ve Kanada yüzde 3’er, diğer ülkelerin toplamı ise yüzde 31’e ulaşıyor.

Yılda 300 bin dolar kazanıyorlar

Çin’de çalışan yabancıların yüzde 74’ü erkek, yüzde 73’ü  zar zor Çince konuşabiliyor ve sadece yüzde 8’i temel Çince konuşabiliyor. Çin’deki gurbetçilerin yüzde 23’ü yılda 300 bin dolardan fazla kazanıyor.

Gurbetçilerin yüzde 30’u 5-10 yıldır, yüzde 20’si 10 yıldan fazla süredir Çin’de yaşıyor. Yabancıların büyük bir kısmı yaşayıp çalışmak için Şanghay’ı ilk sırada tercih ediyor. Yabancıların en çok tercih ettiği 10 şehir listesindeki diğerleri ise şöyle sıralanıyor:  Beijing, Shenzhen, Tianjin, Qingdao, Hangzhou, Guangzhou, Suzhou, Xiamen ve Kunming. Çin’de çalışıp buradan ayrılan gurbetçilerin  yüzde 70’nin ülkeden memnun kaldığı belirtiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.