Çin’de kredi yapısı güçlendirildi

Çin finansal araçları en iyi şekilde kullanmak için reel ekonomiye hizmet veren finansman faaliyetlerinin uygunluk ve etkinliğini güçlendirdi.

Devlet Bilgi Merkezi’ne bağlı Çin Ekonomik Enformasyon Ağı’nda finans uzmanı Wang Tingting’in China Today için hazırladığı habere göre,  Çin ekonomisi yüksek hızlı büyümeden yüksek kaliteli büyümeye geçiş ve niteliksel gelişim sürecinde.

Bu süreçte finans sektörü, ekonomik yeniden yapılanma, dönüşüm ve niteliksel gelişim için gerekli sermayeyi sağlayarak “güçlendirici” ve “sönümlendirici” bir işlev görüyor.  Finans sektörü, ayrıca, risklerin önüne geçilmesi ve kontrol altına alınması amacıyla, eski moda, fazla ve geçersiz üretim kapasitesinin piyasaya dayalı bir yaklaşım doğrultusunda aşamalı olarak devre dışı bırakılmasını sağlıyor.

Çin Halk Bankası’nın son verilerine göre, Ocak 2020 sonu itibarıyla, finans kuruluşlarının kredi bakiyesi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.1 artarak 156.45 trilyon RMB oldu. Ocak ayında, toplam kredi miktarı, önceki yılın aynı dönemine göre 110.9 milyar RMB’lik büyümeyle 3.34 trilyon RMB arttı. Kredi arzının yapısında optimizasyon süreci devam etti; büyük ölçüde reel ekonomiye verilen kredileri kapsayan finans dışı işletme ve kuruluşların toplam kredileri 2.86 trilyon RMB arttı. Uzun vadeli kredilerin toplam içindeki payı büyümeye devam ederken, kısa vadeli kredilerin oranı da azalmayı sürdürüyor.

Çin, imalat sektörünün orta ve uzun vadeli kredi bakiyesini güçlendirmek için bir dizi politika geliştirdi ve uygulamaya koydu. 2019 sonu itibarıyla önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14.9 artan ve 2018 sonundaki seviyesinin 4.4 puan üzerine çıkan kredi bakiyesinde belirgin bir iyileşme sağlandı. Özellikle yüksek imalat sektörünün orta ve uzun vadeli kredilerinde hızlı bir büyüme görüldü. 2020’de Çin Halk Bankası ve Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, bankaların imalat sektörüne verdiği orta ve uzun vadeli kredilerin oranının artırılmasını şart koştu. Dolayısıyla imalat sektörünün orta ve uzun vadeli kredilerinin 2020’de de artmaya devam etmesi bekleniyor.

Bu arada Çin’in devlete ait en büyük ticari bankalarından Bank of China, Çinli bankalara yaptırımlardan etkilenmemek için SWIFT yerine Çin’in kendi CİPS sistemini kullanmalarını tavsiye etti. Bank of China’nın yatırım bankacılığı birimi tarafından yayınlanan raporda, Çin’in ABD’den gelecek yaptırımlara hazırlanması gerektiği ve bunu Çin ana karası, Hong Kong ve Makao bölgelerindeki sınırlar arası işlemlerde Belçika merkezli bankalar arası mesajlaşma sistemi SWIFT kullanımını azaltarak yapabilecekleri belirtildi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.