Çin’de Perakende Satışının 2021’de Yüzde 10’u Aşması Bekleniyor

Çin Genel Ticaret Odası’nın raporuna göre Çin’in tüketimi, güçlenen ekonomi ve tüketim yanlısı tedbirler sayesinde bu yıl hızlı bir toparlanma içine girecek.

(Xinhua) — Rapora göre, ülkenin tüketim mallarının perakende satışlarındaki büyüme bu yıl muhtemelen yüzde 10’u aşacak.

Çin’in tüketim mallarının perakende satışları salgından en çok etkilenen kalemlerden biri olarak 2020’de yüzde 3,9 düşüş kaydetti.

Tüketimin bu en önemli barometresi geçen aylarda kademeli olarak toparlandı ve geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 4,6 büyüyerek sektörün salgın öncesi seviyelerine yaklaştı.

Raporda, Çin ekonomisi 2021’de güçlenmeye devam ettikçe ve tüketimi artırmaya yönelik politikalar uygulamaya konuldukça, göstergenin hızlı bir büyüme göreceği kaydedildi.

Rapor ayrıca, yiyecek-içecek hizmetleri sektöründeki hızlı iyileşmenin yanı sıra Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte artan sınır ötesi e-ticaret fırsatları da dahil olmak üzere bu yıl Çin’in tüketimindeki potansiyel eğilimleri belirledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.