Çin’de restoranların % 80’i açıldı

Salgın sonrası Çin Catering sektörü toparlanmaya çalışıyor. 30 Nisan itibarıyla ülke genelinde restoranların yüzde 80’ni açılırken, bu oran Pekin’de yüzde 72, bazı eyaletlerde yüzde 90’ın üzerine çıkmış durumda.

Gıda konusunda danışmanlık hizmeti veren Yavuz Selim Şen, 27-30 Nisan arasında, Çin basınında catering ile ilgili haberlerden yola çıkarak bir yazı hazırladı. Şen’in haberlerden derlediği bilgilere göre, Çin catering sektörünün 2020 yılında yüzde 9 büyüyüp, 5 trilyon RMB (708 milyar USD) ciroyu geçmesi bekleniyordu.

Salgınla birlikte sektör, yılın ilk çeyreğinde yüzde 44 daraldı. Çin Catering sektörünün ilk çeyrek cirosu 602,6 milyar RMB (85,3 milyar USD) olarak gerçekleşti. Çin Catering sektörü, paket servisteki hareketlenmeye bağlı olarak eski günlerine dönmeyi umut ediyor.

Salgından sonra birçok küçük restoran kapanmak zorunda kaldı. Zincir restoranların çoğu nakit akışı problemleri ile karşı karşıya.  Bazı şehirlerde catering sektörünü kalkındırmak için belediyeler ve özel şirketler tarafından halka ve çalışanlarına catering fişleri dağıtılmaya başladı.

5 yıldızlı oteller de paket servise başladı. Restoranların imkanlarının yetersiz olmasından dolayı, büyük mutfaklara sahip bazı oteller de evlere paket servise başladı. Restoranlarda masaların birleştirilmesi yasaklandı, masalar sosyal mesafe gözetilerek bir metre arayla yerleştiriliyor.

1 Mayıs itibariyle Pekin’de otel ve restoranların kendi insiyatifiyle tek kullanımlık malzeme tedarik etmelerine izin verilmiyor. Yasak kapsamındaki tek kullanımlık ürünler tabak, çatal, kaşık, çubuk gibi ürünleri kapsıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.