Çin’de sınır ötesi e-ticaret % 26,2’lik büyüme kaydetti

Bu yılın ilk yarısında Çin’in sınır ötesi e-ticaret sektöründe hem ithalat hem ihracatta iki haneli büyüme gerçekleşti. Çin Gümrük Genel İdaresi’nin verilerine göre, sınır ötesi e-ticaret miktarı yüzde 26,2 arttı.

Yeni tip koronavirüs salgınının dünya genelinde yayıldığı bir dönemde, sınır ötesi e-ticaret, kendi avantajıyla Çin’in dış ticaretinde istikrar sağlayıcı rol oynadı. Uzmanlar, sınır ötesi e-ticarette büyümenin korunacağını ve Çin’in dış ticarette istikrar ve kalitenin korunmasına katkıda bulunmaya devam edeceğini savunuyor.

Çinli online alışveriş sitesi Lazada’nın Güneydoğu Asya bölgesindeki en büyük deposunda lojistik hizmetleri hız kazandı. Lazada yetkilisi Qiuyue, bu durumun 1 Temmuz’dan itibaren Beijing, Tianjin ve Nanjing dahil 10 kentteki gümrük idareleri tarafından sınır ötesi e-ticaretin teşviki için başlatılan işletmeden işletmeye (B2B) ihracat deneme çalışması sayesinde meydana geldiğini belirtti.

Yeni ihracat modeline göre, yurt dışından bir tüketici sipariş verdikten sonra satıcı sipariş malını yurt dışında kurulan depoya koyunca, bu mal hedef ülkenin yerel malı olarak müşteriye gönderilecek. Böylece yurt dışındaki tüketiciye daha hızlı ve güzel bir deneyim kazandırılabilecek.

Örneğin, Çinli KOBİ’lerin ürünlerinin Lazada’nın Malezya’da kurduğu depoya gönderilmesi için ilgili gümrük işlemleri basitleştiriliyor, işlemleri tamamlama süresi eskiden 2 gün gerektirirken şimdi saniyelere kadar indirilmiştir, böylece ihracat için lojistik hızı hayli yükseltilmiştir.

B2B modeli hayata geçirildi

Çin’in gümrük idareleri, salgına karşı sınır ötesi e-ticaret işletmelerinin ürünlerini tüm dünyaya satmasını desteklemek amacıyla B2B modelini hayata geçirdi. Çin Gümrük Genel İdaresi sözcüsü ve İstatistik ve Analiz Dairesi Başkanı Li Kuiwen, deneme çalışmasının KOBİ’lerin gümrük işlemlerini tamamlamasına kolaylık sağlayacağını dile getirdi.

B2B modeli kapsamında Beijing, Tianjin ve Nanjing dahil 10 kentin gümrük idareleri, deneme çalışması başlatarak, “dünyaya satış” amaçlı sınır ötesi e-ticarette yeni sayfa açtı. Yeni model doğrultusunda bir işletme, tek bir kez kayıt, basit başvuru işlemi, öncelikli kontrol, gümrükler arası transfer gibi kolaylıklardan faydalanabiliyor.

Örneğin, değeri düşük olan malların kontrolü için daha kolay ve daha hızlı bir gümrük kanalı tercih edilebiliyor. Guangdong Fuarı kapsamında yapılan online sergilerde satılan mallar için yeni işlemler uygulanabiliyor.

Denemenin yapıldığı ilk hafta, adı geçen 10 gümrük idaresinde 250 milyon yuan (35,7 milyon ABD Doları) değerinde 266 bin grup malın gümrük işlemleri tamamlandı. Çin Gümrük Genel İdaresi’nin verilerine göre, gümrük idarelerinin denetimi altındaki sınır ötesi e-ticaret miktarı yüzde 26,2 arttı. İhracat yüzde 28,7, ithalat yüzde 24,4 çoğaldı. Bu iki rakam, dış ticaretin büyüme hızını geride bıraktı.

Çin Dijital Ekonomi Düşünce Kuruluşu’ndan Hu Qimu, yılın ikinci çeyreğinde durumun hala zorlu olduğunu, ancak yıllardır süren büyümeden sonra sınır ötesi e-ticaretin daha olgun bir sektör haline geldiğini, yılın ikinci yarısında Çin’in dış ticaretine katkı sağlamaya devam edeceğini dile getirdi. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.