Çin’de turizm sektörü toparlanıyor

Bu yıl beş günlük tatile denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda, 115 milyon Çinli turist yurtiçi turlara katıldı. Geçen yıl ise bu sayının üç katına denk gelen kişi 1 Mayıs tatiline çıkmıştı.

Çinli yöneticiler, bu yıl ilk kez üç günlük olan 1 Mayıs Tatilini 5 güne çıkardı. Uzmanlar, bu kararın iç tüketimin arttırılıp ekonominin yeniden canlandırması için alındığını hatırlatıyor.

Turizm hareketleri ve turist sayıları geçen yılın altında olmasına karşın, sektör temsilcilerini yeniden umutlandırdı. Örneğin, Pekin’deki Yasak Şehir normal zamanda günlük 80 bin olan ziyaretçi kabul ederken, bu yıl ziyaretçi sayısı 5 bin kişiyle sınırlandırıldı.

29 Nisan’da yeniden hizmet vermeye başlayan müze, park, bahçe ve halka açık turistik merkezler, halihazırda normal kapasitenin sadece yüzde 30 kadar ziyaretçi kabul ediyor. Çin’de otel dolulukları normal zamanda Nisan aylarında yaklaşık yüzde 60’ı buluyordu.

Turizm ekonomisi canlanıyor

Çinli gezginler Mayıs tatilinde 115 milyon gezi yapıp, 6,74 milyar dolar harcadı. Uzmanlar bu durumun Çin ekonomisine ihtiyaç duyduğu güven artışını sağladığını belirtiyor. Bu arada 1 Mayıs’ta tatile çıkan gezginlerin çoğunun Çin’in en büyük nüfus merkezleri Pekin, Dalian ve Wuhan’dan gelenler oluşturdu.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilere göre, beş günlük tatil boyunca Çinli gezginler geçen yıla göre yüzde 41’lik düşüşle toplam 115 milyon seyahat yaptı. Bakanlık, toplam turizm harcamalarının geçen yıla göre yaklaşık 10 milyar dolar azalarak 47,6 milyar yuan’a (6,74 milyar dolar) ulaştığını söyledi.

Rakamlar önceki yıllardan önemli ölçüde düşük olsa da uzmanlar beklentilerinin aşıldığını belirtiyor. Salgının ikinci dalgasını önlemeyi amaçlayan ülke çapında birçok alanda kısıtlamalar hala devam ediyor. Bundan dolayı Çinli gezginlerin bazılarının seyahatten uzak durması normal olarak kabul ediliyor.

Salgının ilk görüldüğü Hubei eyaletine ilişkin verilere göre, 1 Mayıs tatili için 22 ana turistik merkez ziyarete açıldı. Yaklaşık 7,36 milyon seyahat gerçekleşti. Bu gelişmelerin 2,45 milyar yuan turizm gelirine yol açtığı kaydediliyor. Yine de ortaya çıkan rakamlar, geçen yıla göre yüzde 80’lik düşüş olduğunu gösteriyor.

Başkent Pekin, geçen yıldan yüzde 55’lik düşüşle 4,63 milyon seyahat, yüzde 36’lık azalmayla 4,18 milyar yuan turizm geliri elde etti.

Öte yandan, Wall Street Journal’ın yaptığı ankettin sorularını yanıtlayan 25 ve 54 yaşları arasındaki Çinli gezginlerin yüzde 60’ı “Eskiden olduğu gibi seyahat edebilseydim, gezme alışkanlığımı değiştirmezdim” dedi. Daha genç kesimi temsil eden 25-34 yaş grubundan görüşülen Çinlilerin yarısı ise “Sınır komşusu ülkelere seyahat önceliğim, ülkemde seyahatten daha az olacak” yanıtını verdi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.