Çin’deki lüks markalar, Tier-2 şehirlerdeki mağaza açılışlarını hızlandırdı

Dünyanın önde gelen lüks markaları Çin’in Pekin ve Şanghay gibi birinci kademe şehirlerde açtıkları mağazalardan sonra şimdi de Tier-2 (ikinci kademe) kentler olarak nitelendirilen Shenzhen, Hangzhou veya Chengdu’ya yöneldi.

Jing Daily‘nin haberine göre, Çin’in birinci kademe şehirleri (Tier-1) olarak kabul edilen Pekin, Şanghay’da mağaza açan lüks markalar, şimdi gözlerini Shenzhen, Hangzhou veya Chengdu gibi ikinci kademe (Tier-2) şehirlere çevirdi.

Emlak hizmeti veren Savills Research’ün raporunda, Tier-2 şehirlerin büyük fırsatlar barındırdığına dikkat çekiyor. Raporda birçok uluslararası markanın hâlâ başlangıç ​​noktası olarak Pekin ve Şanghay’ı seçtiğini, ikinci mağazalarını ise Shenzhen, Hangzhou veya Chengdu’da aşmaya başladığı belirtiliyor. Beş yıl önce Şanghay ve Pekin’de mağaza açan lüks markaların Tier-2 şehirlerinde açtığı mağaza sayıları ortalamada yüzde 20 iken, günümüzde bu ortalamanın yüzde 26’ya yükseldiği kaydediliyor.

2019’daki BCG ve Tencent’ten gelen raporda ise Çin’de lüks harcamalarının yarısından fazlasının daha düşük seviyeli ikinci kademe şehirlerde gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor. Deloitte ve Secoo’nun lüks e-ticaret harcamalarına ilişkin hazırladığı son raporlar da ikinci kademe şehirlerdeki hızlı değişime dikkat çekiliyor.

Yerel yönetimlerin teşvikleri

Yapılan araştırmaların hepsinde, özellikle Çin’in batı bölgesindeki ikinci kademe kentlerin 20’si, ‘En Büyük Perakende Şehirleri’ olarak gösteriyor. Raporlarda Tier-2 şehirlerde alışveriş yapanların öngörülebilir özellikte harcama kalıpları sergilediği belirtiliyor.

Buradaki tüketicilerin büyük çoğunluğu daha sofistike birinci kademe müşterilerinin aksine, klasik lüks markaların niş ürünleri ile üzerinde logoları bulunan alt markalarını beğeniyor. Büyük şehir müşterileri arasında ağızdan ağıza öneriler ve mağaza ziyaretleri çok yaygın. Buna karşın ikinci kademe şehirlerdeki tüketiciler araştırma ve satın alma işlemleri için çevrimiçi kanallara daha fazla güveniyor.

İkinci kademe şehirlerde yaşayan tüketicilerin boş zamanları fazla olduğundan, eğlence ve alışveriş için sosyal medyayı izledikleri belirtiliyor. Rapora göre, sosyal medyadaki canlı akış platformlarının markaların Tier-2 şehirlerindeki tüketicilere nüfuz etmesine yardımcı olacağı, bunun da yeni savaş alanları yaratacağı görüşüne yer veriliyor.

Bu arada Çin hükümetinin ikinci kademe şehirlere verdiği desteğin, buralardaki değişimi hızlandırdığı vurgulanıyor. İkinci kademe şehirlerin yerel yönetimlerinin mağaza ekonomisini geliştirmek adına, lüks marka sahiplerine açacakları ilk mağaza için nakit ödülünün yanı sıra, vergi teşvikleri gibi çeşitli destekler sağladığı belirtiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.