ÇİN’DEKİ TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ YILIN İLK YARISINDA AZALDI

Çin Tüketici Derneği’nin (CCA) Çarşamba günü açıkladığı veriler, Çin’deki tüketici şikayetlerinin 2021’in ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 azaldığını ve ülkedeki tüketim atmosferinin gelişmeye devam ettiğini gösterdi.

(Ajans Lotus)–CCA verilerine göre, ülke genelindeki tüketici dernekleri yılın ilk yarısında müşterileri 700 milyon yuandan (yaklaşık 107,8 milyon ABD doları) fazla ekonomik kayıptan kurtardı. CCA, bu dönemde derneklere yaklaşık 520.000 şikayette bulunulduğunu ve 410.000 civarında şikayetin de çözüme kavuşturulduğunu aktardı. Bu, toplam şikayetlerin neredeyse yüzde 80’ine denk geliyor.

CCA’nın verdiği bilgiye göre, hizmet sektöründe en çok şikayetin geldiği alanlar yaşam ve sosyal hizmetler, internet hizmetleri, eğitim ve öğretim olurken, tüketici mallarına dair şikayetlerin çoğu ise ev aletleri, günlük ihtiyaçlar ve gıda konularında gerçekleşti.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.