Çin’in 2020’deki En Zengin 10 Şehri belirlendi

Forbes Media, 2020 yılına ilişkin kentlerin ekonomik büyüklüklerine göre Çin’in en zengin 10 şehrini açıkladı. Buna göre 600 milyar dolar ile Şanghay en fazla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) sahip en zengin şehir  oldu.

Forbes Media’nın belirlemesine göre Şanghay’ı 520 milyar dolar ile Pekin ikinci ve 487 milyar dolarla da Hong Kong üçüncü sırada takip ediyor.

Geriye kalan 7 kent ve GSYH’ya göre ekonomik büyüklükleri ise şöyle belirlendi: Shenzhen 452 milyar dolar, Guangzhou 375 milyar dolar, Chongqing 322 milyar dolar, Tianjin 300 milyar dolar, Suzhou 286 milyar dolar, Chengdu 265 milyar dolar ve Makao 250 milyar dolar.

En Zengin 10 Şehrin videosunu izlemek için lütfen tıklayınız

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.