Çin’in doğrudan yabancı yatırım girişi ikinci çeyrekte % 8,4 arttı

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan (MOFCOM) yapılan açıklamaya göre, ülkeye doğrudan yabancı yatırım (DYY) girişi ikinci çeyrekte yüzde 8,4 arttı. Sadece Haziran ayında DYY girişi, yıllık yüzde 7,1 artışla 117 milyar yuan (16,72 milyar ABD doları) seviyesinde oldu.

Yılın ilk yarısında DYY girişi, yıllık yüzde 1.3 düşüşle 472.2 milyar yuan’a ulaşarak, ilk çeyreğe göre 9.5 puan daraldı. 159 ülke ve bölgede finansal olmayan doğrudan yatırım (ODI) yıllık yüzde 0.7 düşüşle 362.14 milyar yuan’a ulaştı. Kuşak ve Yol ülkelerine yapılan yatırımlar, yıllık yüzde 19,4 artışla toplam 8,1 milyar ABD doları olan hızlı büyümeye sahne oldu.

Hong Kong, Singapur ve ABD’den yapılan yatırımlar yılın ilk yarısında sırasıyla yüzde 4,2, yüzde 7,8 ve yüzde 6 arttı. Yüksek teknoloji hizmet sektörlerine yapılan yurtdışı yatırımlar Ocak-Haziran döneminde yüzde 19,2 oranında artmıştır. Bunlar arasında araştırma ve geliştirme ve tasarım hizmetleri yüzde 35,7, bilgi hizmetleri yüzde 20,9 ve denetim ve test hizmetleri yıllık yüzde 8,7 artmıştır.

Yeni politika izlenecek

MOFOCM sözcüsü Gao Feng, yerel yönetimlerin, dış ticaret işletmelerini küresel talepteki yavaşlama, artan maliyetler, işçi ve lojistik konuları gibi ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik yerel koşullara dayalı yeni tedbirler almaya teşvik edildiğini söyledi.

Gao, yeni tedbirlerin ticareti ve yatırımı istikrara kavuşturmak için bir dizi politikayı izleyeceklerini belirterek ihracat iadeleri, ihracat kredi sigortası, online hizmetleri içerdiğini söylüyor. Gao, dış ticaret işletmelerinin, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerindeki baskıyı hafifletmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı, İngiltere hükümetinin Huawei’nin ekipmanlarını ülkenin 5G ağından yasaklama kararı hakkında da açıklama yaptı. Gao, İngiltere’nin ayrımcı eylemlerinin İngiltere’nin sürdürmeyi amaçladığı serbest ticaret kurallarına aykırı olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “İngiltere eylemleri DTÖ kurallarını ciddi bir şekilde ihlal ediyor. Bu da Çin’in ülkeye yatırım yapma konusundaki güvenini zayıflattı. İngiltere’nin hareketlerini değerlendirerek, Çinli işletmelerin hak ve çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri alacağız.” (Kaynak: (CGTN / Xinhua)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.