Çin’in en yaşlı korona virüs hastası dün taburcu edildi

Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentindeki Leishenshan Hastanesi’nde korona virüs (Covid-19) tedavisi gören, 98 yaşındaki ülkenin en yaşlı hastası Hu Hanying dün taburcu edildi.

Korona virüs bulaşınca ileri yaşından dolayı ülkedeki en kritik hasta gözüyle bakılan, tedavi edilip 1 Mart 2020’de taburcu edilen 98 yaşındaki Hu Hanying’e, kendisi de aynı hastanede tedavi edilen 54 yaşındaki kızı Ding  hastaneden ayrılışında eşlik etti.

chinadaily.com.cn konuyla ilgili yaptığı haberi, foto muhabiri Gao Xiang ’in çektiği karelerle okuyucularıyla paylaştı. Anne ve kızı 13 Şubat’ta hastaneye kaldırılmıştı. Dalian Tıp Üniversitesi Hastanesi’nin doktoru Sui Shaoguang, Hu’nun hastaneye kaldırıldığında yüksek ateş ve kalp yetmezliği semptomları olduğunu söyledi.

Doktor Sui, Hu’ya temel olarak anti-virüs tedavisinin yanı sıra temel hastalıkların ve beslenme desteği tedavisi de uygulandığını söyledi. Doktor Sui, sağlık personelinin güneşin tadını çıkarıp neşelenmesi için Hu’yu bazen hastane koridoruna çıkardığını, kendisinin de iş birliğine açık bir yapıda olduğunu belirtti.

Daha sonra tedavileri mobil veya kabin hastane diye adlandırılan; geçici olarak kurulan Leishenshan Hastanesi’nde devam eden ana ve kızı, dün (pazar günü) hastaneden taburcu oldu. Hu, sağlık personeline hayatlarını kurtardığı için çok teşekkür etti. Taburcu olan Hu ve kızını Leishenshan Hastanesi’nin kapısında onları eve götürmek için bekleyen gönüllü şoförler karşıladı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.