Çin’in Keşif Aracı Aydan Kaya Örnekleri Toplayacak

Çin aydan kaya örnekleri almak için Chang’e-5 adlı keşif aracını başarıyla fırlattı. Chang’e-5 keşif aracını taşıyan Uzun Yürüyüş-5 roketi, ülkenin güneyindeki ada eyaleti Hainan’da yer alan Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı.

Çin’in uzaycılık tarihindeki en karmaşık ve zorlu görevlerden birini yerine getirecek olan Chang’e-5, Ay Keşfi projesi kapsamında aydan örnekler alacak ve dünyaya geri getirecek, ayın oluşumu ve gelişiminin araştırılmasına destek sağlayacak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Ay Keşfi Projesi’nin yardımcı baş tasarımcılarından Pei Zhaoyu, misyonun Çin’in bilim ve teknoloji gelişimini desteklemeye yardımcı olacağını ve Çin’in gelecekteki insanlı ay inişi ve derin uzay araştırmaları için önemli bir temel oluşturacağını söyledi.

Chang’e-5’in 20 gün içinde ay yörüngesinde uçuş yapıp, aydan yaklaşık 2 kilo ağırlığında örnek toplayıp dünyaya geri getirmesi bekleniyor. Geçmişte, dünyadaki birkaç ülke de aydan örnekleri geri getirmeyi başarmıştı. Bu misyonlarda astronotlar farklı aletlerle örnek toplayarak geri getirmişti. Eski Sovyetler Birliği’nin her seferinde topladığı örnek miktarı sadece 100 gramdan 200 grama kadar olmuş. Daha önceki insansız ay örnekleri alma misyonlarında keşif aracı aydan kalkıp doğrudan dünyaya dönme yöntemi kullanılıyordu.

Çin ise Chang’e-5 keşif aracıyla otomatik şekilde örnek toplamayı ve ay yörüngesinde insansız kenetleme gerçekleştirip Chang’e-5 ve örnekleri dünyaya geri göndermeyi sağlayacak. Kenetleme 10 dakikadan az ve Chang’e-5 keşif aracının yakalanması sadece 1 dakika sürüyor. 2007 yılının Ekim ayında Çin, Chang’e-1’i fırlattı ve ay etrafında gezinme misyonu tamamlandı. Ardından Chang’e-2, Chang’e-3 ve Chang’e-4 fırlatılarak aya yumuşak iniş gerçekleştirildi. (Kaynak: China Today )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.