DAQING PETROL SANAYİ KENTİ, ÇEVREYİ İYİLEŞTİRME ÇABALARINI HIZLANDIRDI

Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Daqing kenti, son yıllarda ekolojik çevresini iyileştirme çabalarına hız verdi.

(DAQİNG-Xinhua) — 1959’da keşfedilen Daqing petrol sahası, Çin’in modern petrol endüstrisi sistemine önemli katkıda bulundu.

Havadan çekilen fotoğrafta, Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Daqing kentinde, hayatını petrol sanayinin gelişimine adamış bir petrol işçisi olan “Demir Adam” lakaplı Wang Jinxi’nin anıtı görülüyor. (Fotoğraf: Wang Jianwei/Xinhua)
Havadan çekilen fotoğrafta, Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Daqing kentindeki bir rüzgar çiftliği görülüyor. (Fotoğraf: Wang Jianwei/Xinhua)
Havadan çekilen fotoğrafta, Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Daqing kent merkezinden bir manzara görülüyor. (Fotoğraf: Wang Jianwei/Xinhua)
Havadan çekilen fotoğrafta, Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Daqing kentinde, Daqing petrol sahasının günbatımındaki manzarası görülüyor. (Fotoğraf: Wang Jianwei/Xinhua)
Havadan çekilen fotoğrafta, Çin’in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinde bulunan Daqing kentinde, hayatını petrol endüstrisinin gelişimine adamış bir petrol işçisi olan “Demir Adam” lakaplı Wang Jinxi’nin anıtı görülüyor. (Fotoğraf: Wang Jianwei/Xinhua)


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.