Çin’in Makao’su 40 milyon turist bekliyor

Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi, sadece 30 kilometrekarelik yüzölçümüne ve 600 binden fazla nüfusa sahip. 1999’da yılda 7 milyon turist ağırlayan Macao’nun bu yıl 40 milyonu aşkın turisti ağırlanması bekleniyor.

Macao, 1999’da yılında Çin’e döndüğünde yılda sadece 7 milyon turist ağırlıyordu. Ancak 2018’de bu sayı 35,8 milyona çıktı ve bu yılın ocak-eylül aylarında 30 milyondan fazla turist Makao’ya seyahat etti.

CRI’ye bilgi veren Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi Turizm Müdürü Wen Qihua, geçen 20 yılda Makao’da turizmin, ana kesimdeki hızlı ekonomik gelişmeden ve merkezi hükümetin politikalarından faydalandığını ifade etti.

2003’te Çin’in ana kesiminden Makao’ya bireysel turlar açıldı. Bölgesel Reform ve Kalkınma Planı’nda Makao ilk kez dünyanın turizm ve eğlence merkezi olarak belirlendi. Çin’in 12. ve 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nda Makao’nun kalkınması için destek önlemleri özel bir bölüm halinde yazıldı. 2019’da Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı açıklandı.

Otel dolulukları yüzde 90’a ulaştı

Makao Özel İdari Bölgesi Turizm Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 20 yıl önce Makao’daki otellerin toplam oda sayısı yaklaşık 9 bindi. Şu an 40 binden fazla oda bulunuyor ve yıllık ortalama doluluk oranı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı verilere göre, 2018’de Makao’nun turizm geliri 40,2 milyar ABD Doları’nı aştı ve bu sayı Asya-Pasifik bölgesinde 5. sırada ve dünyada 11. sırada yer aldı.

Wen Qihua, şehrin sadece bir turizm destinasyonu olmadığını, aynı zamanda Makao’nun yaşam, seyahat, eğlence ve istihdam için uygun bir yer olarak görüldüğünü de ifade etti.

2005’te tarihi kenti Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne dahil edilen Makao, kendine özgü bayramlara ve kültürel unsurlara sahiptir. Makao’da Bahar Bayramı ve Ejder Kayığı Bayramı gibi Çin’in geleneksel bayramlarının yanı sıra Paskalya ve Noel gibi Batılı adetler de mevcuttur.

Geçtiğimiz yıldan başlayarak Alibaba’nın bulut bilişimi ve yapay zeka teknolojisiyle Makao’nun turizmi geliştiriliyor. 2017’de Makao’da 380 bin kişi istihdam edildi. Turizmle ilgili personel 190 bini aştı. Şehirde istihdam edilen iki kişiden biri turizmle ilgili alanlarda çalışıyor.

Öte yandan Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü, Guangdong-Makao yeni kanalı ve Makao havaalanı ıslah projesi gibi altyapı tesisleri arka arkaya tamamlandı. Bu girişimler sonunda Makao, iç ve dış bağlar konusunda daha sabit ve sağlam bir platforma dönüştü.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.