Çin’in Merkezi İlaç Tedarik Programı Daha Ucuz İlaç Sağlıyor

Çin Ulusal Sağlık Güvenliği İdaresi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, üçüncü tur merkezi ilaç tedarik programında listelenen 55 ilaç türünün ülke genelinde kamu hastanelerinde çok daha düşük fiyatlarla kullanıma sunulduğunu belirtti.

(Xinhua) – Açıklamaya göre ortalama yüzde 53 fiyat indirimli ilaçlar içinde diyabet, yüksek tansiyon, enfeksiyonlar ve kanser için sıkça verilenler yer alıyor.

Çin merkezi ilaç tedariki için 2019’da bir deneme başlattı. O zamandan beri gerçekleşen üç tur ortalama yüzde 54 fiyat indirimiyle 112 çeşit ilacı tedarik etti.

Ulusal Sağlık Güvenliği İdaresi’nin hesaplamalarına göre program, yüzde 60’lık geri ödeme oranına dayalı olarak, devlet hastanesinde tedavi gören hastalar için 21,6 milyar yuan (yaklaşık 3,34 milyar ABD doları) ve sağlık sigortası fonu için 32,3 milyar yuan yıllık tasarruf sağlayacak.

Fudan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Prof. Hu Shanlian’a göre program, henüz programa dahil olmayan ilaçların fiyatlarında düşüşe neden olacak. Bunun dalga etkisi yaratacağını ifade eden Hu, eczane ve özel sağlık kurumlarının da ilaç fiyatlarını düşürebileceğini belirtti.

Hu’nun açıklamasına göre, büyük talep gören ve pahalı daha fazla ilacın merkezi ilaç tedarik programı kapsamına alınması bekleniyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.