Çin’in üç şirketi dünyanın en değerli ilk 10 firması listesinde

Marka değerleme şirketi Brand Finance, 2020’nin en değerli 500 markasını Açıkladı. Buna göre ABD’li  Amazon birinci olurken, Çinli ICBC, Ping An ve Huawei’de ilk 10’a girmeyi başardı.

Kamuoyu ile paylaşılan araştırma sonuçlarına göre, dünyanın en değerli markası yine Amazon oldu. Amazon, geçtiğimiz yıl 187,9 milyar dolar olarak belirlenen marka değerini yüzde 17,5 artırarak 220,8 milyar dolara taşıdı.

Dünyanın En Değerli 10 Şirketi listesine girmeyi başaran Çinli firmalardan ICBC (Çin Endüstri ve Ticaret Bankası), geçen yıl 79 milyar dolarlık değerle listede sekizinci sırada iken, bu yıl 80 milyar dolara ulaşan değeriyle altıncı sıraya yükseldi.

Geçen yıl 67 milyar dolarlık değeriyle 14’ncü sırada yer alan Çinli sigorta markası Pin An ise 77 milyar dolara yükselen değeriyle dokuzuncu ve geçen yıl 62 milyar dolarlık geliriyle 12’nci sırada yer alan Huawei de 65 milyar dolarlık değeriyle 10’ncu sıraya oturdu.

Toplam marka değerine bakıldığında ise ilk 500 marka listesinin toplam marka değerinin yüzde 45,4’ünü Amerikan şirketleri oluştururken, en yakın takipçisi Çinli şirketler yalnızca yüzde 18,9’luk bir orana sahip. Çin’i ise Japonya (yüzde 6,8), Almanya (yüzde 5,9), Fransa (yüzde 4,4), Birleşik Krallık (yüzde 2,7), Güney Kore (yüzde 2,4), Kanada (yüzde 1,8) izliyor. Geriye kalan yüzde 11,7’lik oran ise bu sekiz ülkenin dışındaki 92 firmanın toplam marka değerini oluşturuyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.