Çin’le iş yapmanın püf noktaları-1

“Ejderin ülkesi” olarak bilinen Çin’le ticari ilişkiler her geçen gün ivme kazanıyor. Bu durum, Çin’de iş yapmayı düşünen veya bir iş görüşmesi gerçekleştireceklerin önüne “nelere dikkat etmeliyim?” sorusunu çıkarıyor. İşinize yarayacak ip uçlarını, püf notlarını araştırdık. İşte ilk ayrıntılar…

1- Fabrikaları mutlaka ziyaret edin

Çin’e gittiniz. Karşınıza çok uygun fiyatlar verip, konuşurken konuya her yönüyle hâkim olduğunu gösteren biri çıktı. İmalatçı firma olduğunu söyleyip, size bir katalog da gösterebilir. Burada sunduğu fiyat ve fotoğraflarını gösterdiği ürünlerin cazibesine kapılıp bir anlaşma yapmadan önce mutlaka fabrikasını ziyaret edin.

Fabrikayı gezerken; üretim şartları, üretim yapılan makineleri, tahmini üretim kapasitesi, çalışanları, mevcut üretimini, test cihazları, kalite kontrol çalışmaları, paketleme, depo şartları, yüklenmemiş malları, paketlenmiş ya da istiflenmiş hazır bekleyen malların gerçekten dolu olup olmadığını, bekleyen malların depodaki durumunu,  bu malların gönderileceği ülkelerle ilgili yükleme işaretlerini iyi gözlemleyin. Böylesine ayrıntılı bir gözlem yaparsanız, bu size çalışmayı düşündüğünüz firmayla ilgili ciddi ipuçları verecektir. Üretim için yeterli makine ve ekipmanı olmayan işletmenin size en ucuz fiyatı verse de, o malı zamanında teslim etmesinin mümkün olmadığını unutmayın.

2- Sizi etkilemek isteseler de soru sorun

Sizi havaalanından aldıkları araç, şirket sahibinin veya eşinin lüks araçları, lüks ofis şartları, akşam sizi ağırladıkları lüks lokanta.  Müşteriye göre davet edilen gece kulübünün yüksek konforu,   sınırsız eğlence teklifi ve aşırı harcamalar genellikle sizi etkilemek için kullanılacak özelliklerin başında gelir.  Bunlara bakıp, istediğiniz ürünü, uygun fiyatla,  istediğiniz kaliteyle, anlaşılan sürede hazırlayıp hazırlayamayacaklarını sormayı aklınızdan çıkarmayın.

3- Karar verici yetkiliyi saptayın

Görüşmeleriniz sırasında kimin karar verici olduğunu tespit etmeye çalışın. Hangi elemanın nereye kadar karar verebildiğini gözlemleyin. Genellikle müşteriyle görüşen satış elemanlarının fiyat konusunda belli bir limite kadar yetkili oldukları,  firma sahiplerinin ürünün gerçek maliyetini bildikleri ve daha gerçekçi fiyat verebileceklerini göz ardı etmeyin.

4- Kuralları siz koyun

Çalışacağınız firmaya kuralları ve çalışma şartlarınızı dikte etmelisiniz. Aksi takdirde kendi yerel çalışma alışkanlıklarını ve metotlarını uygulamaya kalkabilirler. Bu da yanlış metot ve alışkanlıkları beraberinde getirebilir.

5- Ürününüzü çok iyi tanıyın

Alıp sattığınız ürünü, malzemelerini, oluştuğu parçaları, ürünün montajını, imalat tekniğini, maliyet analizini bildiğiniz takdirde birçok sıkıntıyı yaşamazsınız. Bunun mal alım görüşmelerinde önemli etkisi olur. Bunu bilirseniz, fiyat, ürün kalitesi, imalat süresi konularında “hikâyeler” dinlemekten kurtulursunuz. Üretim başladıktan sonra malın gecikmesi ve problemler konusunda da gerçek dışı bilgiler verildiğinde durumu anlarsınız. Eğer imalatçınız sizin bu konudaki bilginizi, uzmanlığınızı bilirse sizi ciddiye alıp daha gerçekçi olmak zorunda kalacaktır. Eğer imalatçınız üretimde kullanılmayan bir malzemenin, hammaddenin eksikliğini bahane ederek üretimin gecikmesinden bahsediyorsa buradaki üretim hatasını görerek müdahale etme şansınız olur. Ürününüzü ve imal metodunu bilirseniz, imalatçınıza daha verimli ve çabuk bir üretim yapma konusunda yardımcı da olabilirsiniz. Maliyetlerin aşağıya çekilmesi sonuçta sizin alış fiyatınızı ve pazar şansınızı etkileyen etkenlerdir.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.