Çinli BTL, işletecek otel arıyor

Bünyesinde WEI Retreat, Hôtels & Préférence ve Dormitory otel markalarını barındıran Şanghay merkezli Çinli BTL Hospitality, Türkiye’de isim hakkını verip işleteceği oteller arıyor. BTL Hospitality’nin Türk yöneticisi Semih Erken, “Bize gelecek ilk beş işletmeye çok uygun şartlar sunacağım” diyor.

ÇİN, turizm alanında hem yurtdışına turist gönderme hem de turist ağırlama noktalarında dünyanın yeni büyüğü olma yolunda hızla ilerliyor. Çin’in turizm alanındaki bu hızlı yükselişi, konaklama alanında hizmet veren veya hizmet vermeyi düşünen girişimcilerin önüne de önemli fırsatlar çıkarıyor.

Yıllardır konaklama sektöründe Türkiye ve dünyanın başka yerlerinde çeşitli otel zincirlerinde yöneticilik yapan Semih Erken, Çin’in ve yöneticisi olduğu BTL Hospitality’nin girişimcilere sunduğu imkanları Para Dergisi’ne anlattı.

Para Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Erken, BTL Hospitality’de  üst yönetici olarak birçok aktif projeyi yürütmekte olduğunu, Türkiye’deki otelini sahip oldukları markalardan birinin adıyla hizmete açacak işletme sahiplerine sunacakları imkanları tüm ayrıntılarıyla açıkladı.

Otelcilik alanına ne zaman ve nerede atım attınız?

Üniversitede dil eğitimi aldığım 1993 yılında, aile bütçesine katkım olsun diye İstanbul’daki  Polat Renaissance Oteli’nde Bellboy olarak çalıştım. Yabancı Dil Öğretmeni olarak mezun olmama rağmen otelciliği tercih ettim. 1999’da Sefaköy’deki Radisson SAS Oteline Ön Büro Müdür Yardımcısı olarak geçtim. Genel müdürüm Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya Bölge Müdürü olarak atanınca onunla birlikte bölgesel yöneticilik kariyerim başladı. Orta Doğu ve Orta Asya’da bir kaç otelimizin açılış ekiplerinde aktif rol aldım. Otelcilik konusunda o zaman ki değerli büyüklerim Hakan Özalpay, Aykut Bakay ve dostum Atakan Turhan’dan çok şey öğrendim.

Çin’le tanışmanız ne zaman ve nasıl oldu?

Çin’e 2009 yılında gelerek, Wyndham grubuna bağlı bir otelde Odalar Bölüm Müdürü olarak göreve başladım. Aynı grup içerisinde iki otelin daha açılış ekibinde rol aldım. Sonra Çin’in büyük holdinglerinden Reignwood Grubu’nun Turizm ve Oteller Grubu Yöneticiliği teklifini kabul ettim. Holding’e ait dünyanın önde gelen golf tesislerinde ve altı yeni otelin kurulumunda görev aldım. Halen çalışmakta olduğum BTL Hospitality’nin ise ilk personeliyim. Dört yıl içerisinde 37 aktif projeye imza attık.

Bünyesinde çeşitli markaları barındıran Hôtels & Préférence ile BTL Hospitality’de yöneticilik yapıyorsunuz. Bize bu iki grup hakkında bilgi verir misiniz?

Ana şirketimizin adı 2012’de kurulan BTL Hospitality’dir. Bu şirket Fransız Hôtels & Préférence’in Asya Pasifik bölgesi franchise hakkını aldı. Şanghay merkezli BTL Hospitality bünyesindeki Hôtels & Préférence, WEI Retreat ve Dormitory otel markalarının Asya Pasifik Bölge Direktörüyüm. Fransız Hôtels & Préférence’in dünyada 160’ın üzerinde lüks oteli var. Lüks kesime hitap eden diğer markamız WEI Retreat ise Çin’in en değerli lüks markası olarak biliniyor. WEI Retreat’in New York Manhattan, Fiji Adaları, Palau ve Tiflis’te yeni otel projeleri bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda hem Çin’in büyük şehirleri hem de dünyanın önde gelen merkezlerinde yeni oteller açacağız.

BTL’nin bir açılımı var mı örneğin ‘Beyond The Luxury’ anlamında mı yoksa başka bir anlamı mı var?

Aslında BTL ‘BanTaiLai’ sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. BanTai şirket sahibi Philip Wei’in hiç görmediği rahmetli babasının adı, Lai da oğlunun adı. Ben artık BTL’yi ‘Beyond The Luxury-Lüksün Ötesinde’ anlamında sunuyorum.

Yöneticisi olduğunuz otel markalarının toplam kaç tesisi var?

Hôtels & Préférence markasıyla sadece Fransa’da 28’i Paris’te olmak üzere toplam 83 tesisimiz var. Diğer Avrupa ülkeleri, Amerika ve Asya Pasifik ile birlikte tesis sayımız 160’ı aşıyor. Bunun dışında   Asya-Pasifik bölgesinde WEI Retreat, Hôtels & Préférence ve Dormitory markaları altında hizmet veren 11 otelimiz, inşası süren ve önümüzdeki yıl devreye girecek olan 21 projemiz bulunuyor. Bunların dışında halen görüşme aşamasında olup sonuçlanmayı bekleyen 8 işletme projemiz daha var.

Türkiye’de otel açma planınız var mı, nerede ve ne tür projelerle ilgileniyorsunuz?

Şirketin kurucusu Philip WEI, dünya genelinde 3 bin otel açmayı hedefliyor. Biz de bu hedefi gerçekleştirmek için çabalıyoruz. İşin başındayken 11 markamızı tanıtıp geliştirme konusunda acele etmiyoruz. Ancak önümüzdeki 5 yıllık planda büyük atılımlar hedefliyoruz.  WEI markasını dünyanın sayılı şehirlerine yaymak istiyoruz. Bu marka dünyanın neresinde olursa olsun hizmet verdiği bölgede ilk üçe oynayacak. Türkiye’den teklifler alıyoruz.  Şimdilik Türkiye’de  otel satın alarak değil, markamızı, adımızı işletmeciye verip büyümek istiyoruz.

Markalarınızdan ve bunlardan hangileriyle Türkiye pazarına girmeyi planladığınızı özetler misiniz?

Hôtels & Préférence çatısı altındaki Palace, Luxury, Resorts, Business, Boutique  ve Demeure markalarımız lüks konaklama imkanı sunuyor. Birçok ödül alan ve geçen yıl Çin’in en lüks markası olarak seçilen WEI Retreat markamız da lüks kesime hitap ediyor. Bu yıl kurduğumuz Dormitory Oteller Grubu’nda üç alt marka bulunuyor. Bu markalar bütçe otel dediğimiz ekonomik seyahat edenlere hitap eden konaklama imkanları sunuyor. Dormitory markasıyla önümüzdeki üç yıl içinde sadece Çin’de 100 otel açmayı hedefliyoruz. Türkiye pazarına ise oluşacak talep ve gelen projeye bağlı olarak tüm markalarımızla girebiliriz. Bize ilk başvuracak ilk beş işletme sahibine de çok uygun şartlar sunacağım.

Sayıları artan Çinli turistleri Türkiye’ye çekebilmek için sizce kamu ve özel sektör neler yapmalı?

Çin’de seyahat alanında hizmet veren güzel de iş yapan 3-4 Türk acentemiz var. Bunların Çin’in geneline yayılması lazım. Yabancı bir firmanın bürokrasiden satış ve pazarlama ağına kadar Çin’e uyum sağlaması  zaman alıyor. Bu yüzden Türk girişimcilere, gelişmekte olan şehirlere, yanlarına güçlü bir Çinli ortak alarak yatırım yapmalarını öneriyorum. Kamu da, bölgeye tanıtım bütçesini artırıp, burada tanıtım ofisleri kurmalı. Çin’den İsviçre’ye çok turist gittiğini gördük. Nedenini araştırdığımızda İsviçre’nin Çin’de tanıtım ofisleri açtığını öğrendik. Bu ofisler, görsel-yazılı medya, sosyal medya ve fuarlarda aktif tanıtım yapıyor. Çin’in en beğenilen 2-3 eğlence programının bazı bölümlerini İsviçre’den yayınladılar. Bizim de benzer çalışmaları yapmamız gerekiyor.

Çinli turisti nasıl tanımlarsınız, beklentisi nedir, nasıl memnun edilebilir?

Günümüzde yurtdışına çıkan Çinli turist sayısında birkaç yıldır önceki yıllara göre ortalama yüzde 70’lik artışlar yaşanıyor. Bu rakamlar önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Çinli turist, yemek kültüründen ödün vermek istemiyor. Profillerini, güneşten ve güneş ışınlarından kaçınan, yabancı dil seviyesi henüz olması gereken düzeyden olmayan, alışverişi çok seven ve çoğunlukla planlarını son dakikada yapanlar şeklinde özetleyebilirim.

İşletmeciye hangi imkanları sunuyor?

Semih Erken’e, bünyelerindeki markalardan birinin adını alarak otelini hizmete açmak isteyen Türk işletmeciye hangi imkanları sunacaklarını sorunca şu yanıtları aldık: “Öncelikle BTL Hospitality olarak, ilk beş işletmeciye son derece uygun şartlar sunacağız.  Türkiye’de yaygınlaşan büyük otel gruplarının isim hakkı fiyat politikaları sabittir, bu rakamda bir oynama yapamıyorlar. Türkiye pazarına yeni gireceğimizden fiyatlarımızı esnetebilecek durumdayız. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenler bize  Turkey@btlhospitality.com   adresinden ulaşabilirler. Şirketimizin sahibi otelcilikte garsonluktan patronluğa yükselmeyi başarmış bir girişimci. Ben de otelciliğe Bellboy olarak başlayıp, şimdi üst düzey yöneticilik yapıyorum. İkimiz de çekirdekten yetişme olduğumuz için otelcilerin taleplerini anlayıp uygun çözümler sunabiliyoruz. Örneğin, otel teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden Sabre ile SynXis adlı rezervasyon sistemimizi geliştirdik. Bu sistem, dünyanın önde gelen online rezervasyon imkanı sunan web siteleriyle entegre olup, 500 bini aşkın seyahat acentası tarafından da kullanılıyor. Uluslararası çağrı merkezimizden Türk işletmecileri ilk 3 yıl ücretsiz yararlandıracağım. Dergi, gazete, TV ve sosyal medyada yapacağımız tanıtımlarla sadece Avrupa’da 5 bin gazeteciye gönderdiğimiz bültenimizden faydalanacaklar. Hôtels & Préférence’nin 300 bin adet basılan rehberinde tesislerini iki sayfada dört fotoğrafla tanıtma imkanı sunup, yıllık 3 milyonu aşkın e-posta kampanyalarımızdan onları yararlandıracağım. Hôtels & Préférence markasına ait, aylık ziyaretçi sayısı 45 bini aşan, 3 farklı web sitemizde yer alabilirler. Bünyemizde bulunan WEI Academy’de, kişiye özel lüks eğitim hizmeti vererek yeteneklerini geliştirmelerine katkı yapacağız.”

Yayınlandığı yer ve tarih: Para Dergisi, 7 Mayıs 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.