Çinli doktorlar karantina önermişti ama…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 27 Mart itibariyle 12 yerleşim yerinin karantinaya alındığını dile getirdi. Daha önce Bilim Kurulu üyeleriyle görüşen Çinli doktorlar da koronavirüsle etkin mücadele için karantina uygulanmasını önermişti.

“İlk kez Rize’de alınan karar değil. Türkiye’de belde ve köy olarak 12. Karar” diyen Bakan Soylu şu bilgileri verdi: “Bazı köylerde veya beldelerde bulaşım riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize’de 5 ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var.”

Malatya – Kuluncak, Van’ın İran sınırındaki Çaldıran ilçesi, Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi ve 4 köyün karantina altına alındığı açıklandı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada acil ihtiyaçların karşılanması ve özel izinler haricinde sokağa çıkışların kısıtlandığı belirtildi. Bu bölgelere giriş çıkışlar denetime tabi tutulacak. “İlimiz Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel Koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için karantina altına alınmıştır.”

Öte yandan Bilim Kurulu’nun Çinli doktorlarla yaptığı görüşmeyi köşesine taşıyan Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi, Çinli doktorların Covid-19 ile ilgili deneyimlerini aktardıklarını belirterek önerilerini şöyle yazdı:

1- İzolasyon. Çin. koronavirüsü tespit ettikten sonra ilk olarak Vuhan kentini karantina altına almıştı. Koronavirüsün diğer virüslere göre daha hızlı yayılma özelliği olduğu için Çin heyeti, “izolasyon, izolasyon, izolasyon” demiş 2- Koronavirüs tanısı konulan kişilerin karantinaya alınması. 3- Yurtdışından gelenlerin karantinaya alınması. 4- Virüse yakalanan sağlık çalışanlannın karantinaya alınması. Dikkatinizi çekti mi? Dört önlemden biri izolasyon, diğer üçü ise karantina.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.