“Çinli Firmalar Çin Ordusu Tarafından Kontrol Edilmiyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD’nin Çinli işletmelere sebepsiz yere uyguladığı baskılara Çin’in kesin bir dille karşı çıktığını söyledi. Sözcü Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı’nın dört firmayı daha “Çin ordusu tarafından kontrol ediliyor” diye sınıflandırmasını sert şekilde eleştirdi.

(Xinhua) — Söz konusu şirketler şunlar: China Construction Technology Consulting Co.Ltd (CCTC), China International Engineering Consulting Corporation (CIECC), China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) ve Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC).

Hua basın brifinginde, Çin’in bu temelsiz baskıya kararlılıkla karşı çıktığını ve ciddi tavrını her fırsatta net şekilde ortaya koyduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptıkları piyasa rekabeti ilkelerini ve uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarını ciddi şekilde ihlal ediyor ve ABD’nin ulusal çıkarları ile imajına da büyük zarar verecek, sözcüye göre.

Hua, Çinli işletmelerin her zaman yasa ve yönetmeliklere uygun faaliyet gösterdiğine dikkat çekti ve bu işletmelerin uluslararası operasyonlarında da ev sahibi ülkelerin yasalarına, düzenlemelerine kesinlikle uyduklarının altını çizdi.

Hua Chunying, ABD, yabancı işletmelere baskı uygulamak için devlet gücünü kötüye kullanmayı bırakmalı ve ulusal güvenlik kavramını genelleştirmekten vazgeçmeli, mesajı verdi.

Xinhua foto muhabiri Liu Jie, ABD’nin başkenti Washington D.C.’de Beyaz Saray yakınlarındaki insanları görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.