Çinli KOBİ’lere koronavirüs kredisi

Çin hükümeti, yeni korona virüsü (Covid-19) salgınının mikro ve küçük ölçekli işletmelere getirdiği olumsuz etkileri en aza indirmek için vergi borcu olmayan işletmelere özel kredi desteğini kuvvetlendiriyor.

Çin Devlet Vergi İdaresi Vergi Mükellefleri Hizmet Dairesi Başkan Yardımcısı Han Guorong, Çin Devlet Konseyi Covid-19 Salgınını Ortaklaşa Önleme ve Kontrol Etme Mekanizması’nın bugünkü basın toplantısında söz konusu destek paketi hakkında bilgi verdi.

Han Guorong, salgından olumsuz etkilenen mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak son beş yıldır uygulanan “banka-Vergi İdaresi etkileşim mekanizması” kapsamındaki kredi desteğinin güçlendirileceğini belirtti.

Mekanizma, vergi ödemeleriyle ilgili verileri Devlet Vergi İdaresi’nden alarak bankalara iletiyor. Bankalar bu bilgiler ışığında kredi modelini iyileştirerek mikro ve küçük ölçekli işletmelere kredi veriyor.

Han Guorong, “Mekanizma, vergi ödemelerini finansmana çevirerek mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile bankalar arasındaki bilgi tutarsızlığı sorununu çözüyor. Şu anda çok sayıda mikro ve küçük ölçekli işletme, mekanizmanın sağladığı kredi kolaylığından yararlanmakta.” ifadelerini kullandı.

Han Guorong’un verdiği bilgilere göre, “banka-Vergi İdaresi etkileşim mekanizması”nın hayata geçirilmesiyle geçen yıl mikro ve küçük ölçekli işletmelere sağlanan kredi tutarı, önceki dört yılın toplamını aşmış durumda.

Ek olarak, yılın ilk çeyreğinde mekanizma dahilinde 750 bin kalem kredi verildi. Bu sayı geçen yılın ilk çeyreğinde mikro ve küçük ölçekli işletmelere temin edilen kredi tutarının yarısını geçti. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.