Çinli turisti kazanmanın 8 püf noktası

Çin, hem turist çeken hem de turist gönderen bir ülke olarak dünya turizminin önemli bir oyuncusu haline geldi. Başta Altın Hafta olarak bilinen dönemler olmak üzere, yılın farklı aylarında yurtdışına çıkan Çinli turist sayısı her yıl artıyor, artmaya da devam edecek.

Dünya turizminde ağırlığını her geçen arttıran Çinli turist pastasından alacağı payı büyütmek isteyen Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC), onları bölgelerine daha kolay çekmek adına Çinli turisti anlama broşürü hazırladı. Söz konusu broşürü sizin için özetledik…

1 – Çinli gezginlerin ihtiyaçlarını doğru anlayın: Onlar için varış destinasyonun benzersiz özelliğe sahip olması önemli. Sunulan tüm  hizmetlerin harcanacak para ve zamana değecek ölçüde olmasına dikkat edin. Riski olmayan güvenli ve kalitesi onaylanmış hizmetlerin onlar için önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

2 – Hizmetlerinizi ‘Çin dostu’ haline getirin: Onlara sunduğunuz hizmetlerin beklentilerini karşılayıp karşılamadığından emin olun.  ‘Ne sunarsak, ne teklif edersek edelim kabul ederler’ fikrine sakın  kapılmayın.

3 – Çinliler hakkınızda neler biliyor? Kendinize bu soruyu sorun ve hakkınızda bilgi sahibi olmalarını sağlayın. Bunun için de hizmetlerinize öykü katın, anlatımlarınızı öykü eşliğinde yapın.

4 – Kablosuz erişim imkânı sağlayın: Çinliler arasında sosyal medya kullanımı çok yaygındır. Onlara her yerde kablosuz internet bağlantısı sağlayın. Bunu yaparsanız, hizmet ve ürünlerinizi cep telefonlarından eşe/dosta anlatacaklarını aklınızdan çıkarmayın.

5 – Katılımcı olmalarını sağlayın: Çinlilerin gözlem yapmakla yetinmeleri beklemeyin. Tam tersine, onların katılımcı olmalarına öncülük edin. Yerel halk veya diğer Çinlilerle etkileşimde bulunmaya teşvik edin.

6 – Bırakınız alışveriş yapsınlar! Ancak Çinlilerin ödemelerini kredi kartıyla yerine, China Union Pay ile yaptığını unutmayın. Bu yüzden China Union Pay ödeme noktaları oluşturun. Mağazaları geç saatlere kadar alışveriş için açık tutmaya çalışın.

7 – Çinli gezginleri güler yüzle karşılayın: Kültürlerini öğrenmek için Çin kültürü ve alışkanlıkları hakkında bol bol kitap okuyun. Çinlilere cazip gelecek, onları etkileyecek ibare ve sözcükleri bulup broşürlerinizde mutlaka kullanın. Bilgileri Çince yazamıyorsanız en azından sembol kullanın.

8 – Birkaç Çince sözcük öğrenin: Günlük konuşmalarda işinize yarayacak birkaç kelimeyi öğrenmek için hemen harekete geçin. Elemanlarınızın birkaç kelime de olsa Çince öğrenmesini sağlayın. Çin yemekleri sunduğunuzdan emin olun.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.