Çinli turistler Lido biletlerini WeChat Pay’den alacak

Paris’in ünlü caddesi Şanzelize’deki (Champs-Élysées) geleneksel vodvil türü kabare gösterilerinin yapıldığı Lido, kenti ziyaret eden Çinli turistlere dijital ortamda ve RMB olarak bilet satın alma imkanı sunan WeChat Mini Programı uygulamasını başlattı.

Ziyaretçilerine zengin bir gece hayatı sunan Paris, birbirinden ünlü kabare kulüpleriyle öne çıkıyor. Bunlardan biri olan Lido, Paris’in ünlü Champs-Elysées caddesinde hizmet vermeye başladığı 1946 yılından bu yana canlı kabare gösterileriyle ünlendi.

Cirque du Soleil ile yaptığı çalışmalarla ünlü bir vizyoner olan Franco Dragone’nin yönetimindeki Lido’da, ziyaretçiler, ilginç sahne tasarımları, ışıltılı kostümleriyle dans eden Bluebell kızlarının 4 saatlik gösterisiyle hoş vakitler geçiriyor. Paris’i ziyaret eden Çinli turistleri de gösteri mekanlarına çekmek isteyen Lido yönetimi, Çinlilerin yoğun olarak kullandığı sosyal medya hesabı WeChat ekosistemi içinde Çin’in para birimi RMB ile online bilet satın alma imkanı sunan WeChat Mini Programı’nı başlattı.

Daha önce de Çin’in diğer sosyal medya uygulaması Weibo’da hesap açıp kendilerini tanıtan Lido yönetimi, yeni adımı, Nielsen uzmanlarının araştırmasından çıkan Çinli gezginlerin yüzde 93’nün ödemelerini mobil uygulamalarla yapıyor sonucundan hareketle attı.

“Online bilet satın alma imkanı tanıyın”

Çin merkezli pazarlama ajansı Talents Travel’in Müşteri Direktörü Charlotte Paradin, Çinli turistlerin eğilim ve alışkanlıklarını dikkate alanların doğru yaptığına dikkat çektikten sonra “Çinli gezginlerin cep telefonlarındaki WeChat Pay uygulamasıyla Lido biletlerini almalarını kolaylaştırmak amacıyla BNP Paribas ile bağlantı kurduk. Böylece artık Lido’ya bilet paraları doğrudan transfer ediliyor” diyor.

Çinli turist pazarından daha fazla pay almak isteyen sektör temsilcilerine seslenen Paradin, ödeme sistemlerini WeChat Pay ve Alipay ile bütünleştirmeleri gerektiğini vurguluyor. Lido ve BNP Paribas’ın attığı adımın yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çeken Paradin sözlerini şöyle tamamlıyor: “Kültür odaklı gezmelere meraklı olan bireysel gezen Çinli turistlerin ciddi online harcama yaptığını biliyoruz. Bu yüzden onlara Louvre Müzesi veya Eyfel Kulesi’ne yapacakları geziler için de ziyaret öncesi online bilet satın alma imkanı sunulmalıdır. Onların kültürel açıdan özel, dijital ve kolay paylaşılabilen deneyimler aradıklarını unutmayalım. Çinli gezginler Fransız tarihiyle bağlantılı içerik arıyor. Bu yüzden, Fransa’nın tarihi ve markaları için Çinli gezginlerle bağlantı kurmak amacıyla yapılacak çok iş var. ”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.