Çinli turistlerin % 45’i denizaşırı seyahat etmek istiyor

Koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasıyla birlikte Çinli turistlerin yurtdışı seyahatlere ilgisi yeniden canlandı. Pasifik Asya Seyahat Birliği (PATA) önderliğinde gerçekleştirilen sanal konferanstan Çinlilerin yüzde 45’inin denizaşırı seyahat etmek istediği sonucu çıktı.

Travel Daily Media’nın haberine göre, üç gün süren sanal konferansa aralarında Ivy Alliance Turizm Danışmanlığı, Çin Konforlu Seyahat Grubu, Dubai’de gerçekleşen ATM Fuarının Direktörü Danielle Curtis, UNWTO eski genel sekreteri Taleb Rifai gibi kişi ve kurumlar katıldı.

Sanal Çin Turizm Forumu’na katılanlar, Covid-19 sonrası denizaşırı tatile gitmek isteyen Çinli turistlerin yapacakları seyahetlerin güvence altında olduğunu konusunda nasıl ikna edileceği tartışıldı.  Uzak destinasyonların hangilerinin olacağı, buradaki yöneticilerin Çinli turistleri çekmek için neler yapması gerektiği gibi konular ayrıntılı olarak konuşuldu.

Sanal toplantıda, Çinli gezginlerin tercih ettiği ancak koronavirüsten dolayı sosyal mesafeye uygun küçük gruplar halinde nasıl gezip güvenli ortamda yemek yiyecekleri konuları da masaya yatırıldı. ATM Fuar Direktörü Danielle Curtis, “Çin’de bir toparlanmanın filizlendiğine tanık oluyoruz. Seyahat endüstrisinin tüm paydaşları, uluslararası turizmi yeniden başlatmak için gözlerini Çin’e çevirdi” diyor.

Sanal konferansa katılan Uluslararası Turizm Barış Enstitüsü Başkanı ve UNWTO eski genel sekreteri Taleb Rifai, 11 Eylül’den sonra insanların ayakkabı ve kemerlerin çıkarılması ile sıvılarla yolculuk yapılamayacağı gibi güvenlik kısıtlamalarına alışmak zorunda kaldığını hatırlattıktan sonra “Şimdi ise insanlar seyahat etmekten korkuyor. Ancak işler değişecek, yeni protokoller gündeme gelecek ve yaratılacak güvenli ortamlardan dolayı sektör gezginleri yeniden kazanacak” dedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.