Çinliler köpek beslemeye 28 milyar dolar harcadı

Çin’de gelirlerin artması, evcil hayvan sahiplerinin tüylü arkadaşlarına yaptığı harcamaları hızlandırıyor. 2019 yılında ülkede evcil hayvan sahiplenme ve beslemeye harcanan para, toplamda 202,4 milyar yuan’a (yaklaşık 28,8 milyar ABD doları) ulaştı.  

Çevrimiçi 19,2 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcısı olan evcil hayvan sitesi Goumin.com yönetimi, Çinli kentlilerin kedi-köpek sahiplenme ve evcil hayvan beslemesine harcadığı rakamları açıkladı. Buna göre, 2019’da başta kedi-köpek olmak üzere evcil hayvanlara yapılan toplam harcama 202,4 milyar yuan’a (yaklaşık 28,8 milyar ABD doları) ulaştı. Goumin.com’un araştırması, evcil hayvan sahibi olan kentli Çinli sayısının geçen yıldan yüzde 8,3’lük artışla 100 milyon kişiye ulaştığını da kanıtlıyor.

Raporda, 1990’dan sonra doğan insanlar arasındaki yüksek gelirli ve eğitimli kesimde evcil hayvan sahiplenme oranının arttığına da dikkat çekiliyor. Bu profilde olup Çin’in güneyindeki Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu‘da yaşayan 28 yaşındaki Bayan Hou,  geçen yıl kedisinin mamasına toplam 6 bin yuan harcadığını söylüyor.

Kedisini daha iyi beslemek istediğini belirten Hou “Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda, Japonya ve Tayland’dan ithal edilen kedi maması, öküz karaciğeri ve domuz etinden yapılmış et ezmesi satın aldım” dedikten sonra şunu ekliyor: “Zaman bulduğumda, kedime leziz yemekler yapmak için de internette farklı yemek tarifleri bulmak amacıyla aramalar yapıyorum.”

Goumin.com‘un CEO‘su Liu Xiaoxia, “Çin toplumu yaşlanıyor. Tek çocuğu olanlar, çocuk sevgisini evcil hayvanlarla gideriyor. Bu da evcil hayvan sahibi olan kişi sayısının artmasına yol açıyor” diyor ve “Raporumuz, evcil hayvan sahibi olan Çinlilerin yüzde 60’ının hayvanlarını kendi çocuklarının yerine koyduğunu ortaya koyuyor” diye ekliyor.

Euromonitor International’ın uzmanları de, önümüzdeki 5 yılda, Çin’de evcil hayvan pazarının yılda ortalama yüzde 18,2’lik büyümeler kaydedeceği, 2024’te gelindiğinde ise küresel pazarın sekizde birinden fazlasının Çin’e ait  olacağını öngörüyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.