Çinliler  Türkiye’ye güveniyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Ticaret Ataşesi Huang Songfeng, “Çinliler Türklerle çalışmak istiyor. Türkiye’deki şirketlerimizden yakından takip ettiğim 50 şirketin toplam hacmi, Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’na yaklaşıyor” diyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Ticaret Ataşesi Huang Songfeng, Türkiye’ye yeni yatırım mesajı verdi. Çin’in Türkiye’ye, altyapı, enerji, bankacılık, ulaştırma gibi birçok sektörde yatırımlarını son dönemde önemli ölçüde artırdığına dikkat çeken ticari ateşe, iki ülke arasındaki ticari ve siyasi yakınlaşmanın artması ile beraber, Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı da her geçen yıl arttığını belirtikten sonra şunları söyledi: “Bu yılın ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, Türkiye’ye yüzde 11.6 artış ile 383 bin Çinli turist geldi. Türkiye’ye, uçuşlara başlayan Çinli yeni havayolu şirketlerinin de etkisiyle, bu yıl 500 bin turisti geçeceği ön görülüyor.”

Bine yakın Çinli firmanın Türkiye’de faaliyette bulunmasının ülkesinin, Türkiye ekonomisine güvendiğini gösterdiğine dikkat çeken Songfeng, “2-3 yıl öncesinde yabancı yatırımcılar Türkiye’den ayrılırken, Çin fırmaları hep sabit durdu. Türkçe’de ‘gerçek dost kara günlerde belli olur’ diye bir söz var. Çinliler her zaman Türkiye’ye güveniyor. Buradaki yatırım koşullarına güveniyor. Türkiye’deki  şirketlerimizden yakından takip ettiğim 50 şirketin toplam hacmi, Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’na yaklaşıyor. Çok daha parlak bir geleceği göreceğiz. Çinli iki bankamızın Türkiye’ye yerleşmesi ve başarılı çıkması diğer başarılarımızın önemli bir temelidir” dedi.

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) tren hattını kullanarak Avrupa’ya gidecek olan Çin’e ait, China Railway Express adlı ilk yük treni Türkiye’ye ulaşırken, BTK demiryolu hattınının gelecekte iki ülkeye önemli ticari katkılan olacağına değinen Huang Songfeng sözlerini şöyle noktaladı: “Türkiye, Kuşak Bir Yol projesinde zaten kaçınılmaz bir noktada. Avrupa’dan Çin’e, Çin’den Avrupa’ya mutlaka buradan geçecek. O yüzden biz Marmaray ile örnek sefer yapıyoruz. Çin’den Türkiye’ye, Türkiye’den Avrupa’ya geçmek çok kolay. Türkiye’nin bu avantajını nasıl beraber değerlendirip, yeni bir İpek Yolu inşa etmek, zenginlik getirmek üzerinde çalışıyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.