Çinlilere Olumsuz Bakış Son Zamanda Artıyor

Yeni bir Pew Araştırma Merkezi araştırması, bazı Batılı ülkelerde Çinlilere olumsuz bakışın son yıllarda daha da arttığını gösterdi. Çinlilerle ilgili olumsuz görüş en fazla Avustralya, ABD ve İngiltere dâhil bazı ülkelerde arttı.

Global Times’ta konuyla ilgili çıkan Hu Xijin’in yorumunu paylaşıyoruz. Çinliler de ABD ve Avustralya gibi ülkelere geçmişe göre daha olumsuz bakıyor. Bu, Trump yönetiminin dünyayı bölmek için sürekli başvurduğu bir dizi radikal eylemin sonucu.

Çin yanlış bir şey mi yaptı? Herhangi bir savaş mı başlattı? Ya da Çin, bir ülkenin içişlerine mi karıştı? Hayır. Çin samimi, kendini kalkındırmaya uğraşan ve dünyayla iyi geçinen bir ülke. Ama bazı Batılı politikacılar ile kamuoyu seçkinleri Çin’e saldırmak için sürekli bazı numaralar yaptı ve kamuoyunun Çin’le ilgili anlayışını sürekli zehirledi.

Örneğin, Washington Çin’in Covid-19 salgınından sorumlu tutulması gerektiği gibi çok saçma bir mantık ortaya koydu. Bu anti-entelektüel ve bilim karşıtı yanıltmaca popülizmi yaygınlaştırmak için çok uygun ve kamuoyunun duygularını harekete geçirdi. Bu yolla o Batılı seçkinler farklı ülkelerin birbirlerine karşı temel anlayış ve iyi niyetini ortadan kaldırıyorlar.

Bunların Xinjiang ve Hong Kong konularında yaptıkları tipik örnekler. Buralarda durum kontrolden çıkmıştı. Çok sayıda Xinjianglı sivil şiddetli terör eylemleri sonucunu öldü.

Çin’in ilerlemesi durdurulamaz

Hong Kong’da işlerin normal olarak işlemesi güçleşmişti. Sonuç olarak Çin burada düzeni sağlamak için harekete geçmek zorunda kaldı ama temelsiz bir şekilde “insan haklarını çiğnemekle”, hatta “etnik soykırım yapmakla” suçlandı. Bunun ideolojik bölünme ile bir ilişkisi yok. Fakat, o Batılı seçkinler Çin toplumunun felaketler yaşadığını görmekten memnunlar ve Çin’in kendi sorunlarını pratik ve etkin bir biçimde çözmesine izin vermiyorlar.

Biz onları ciddiye almıyoruz. Kendi bildiğimiz gibi yaşamaya hakkımız var. Çin halkının mutluluğu ülkemizin en büyük hedefidir. Mutluluğumuzun ne olduğunu söyleme konusunda son söze biz sahibiz. Bugün Çin halkı bütün ülkede seyahat ediyor ve tatilin tadını çıkarıyor. Bu koronavirüs salgınına karşı kötü bir sınav veren bazı Batılı ülkelerden çok daha iyi. Sadece ABD’de virüsten 200 binden fazla insan öldü.

En önemli nokta şu, Batılı seçkinler kamuoyunu yanıltabilirlerse de Çin’e bir şey yapamazlar.

Çin ilerlemeye devam edecek ve Batılı ülkelerin çoğu Çin ile iş yapmaya devam edecek. En azından şimdi, salgının neredeyse sona erdiği toplumumuz daha zenginleşiyor. Çin kendi halkının insan haklarını en etkin biçimde korudu. Batılı ülkelerle kötü ilişkiler istemiyoruz, ne de ulusal çıkarlarımızı onların iyi niyeti ile değiştirmek istiyoruz. Onların iyi niyeti o kadar değerli değil. (Foto: Yu Xiangjun)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.