Corid-19, 5G baz istasyonlarının kurulumlarını geciktirecek

Dünyanın en büyük kablosuz ağ operatörü China Mobile’ın Pekin’deki yan kuruluşu, Corid-19 salgınından dolayı baz istasyonlarının kurulumunu ertelediğini açıkladı.

Çin’de yayılan Corid-19 salgınından dolayı, yeni nesil ağın kapsamını sağlayan baz istasyonlarının kurulumunda gecikmeler olacağı belirtiliyor. China Mobile’ın yan kuruluşu Pekin Mobile, salgın nedeniyle baz istasyonlarının kurulumunu ertelediğini açıkladı.

Corid-19 salgını sonrası yaşananlarla ilgili bir rapor hazırlayan Beijing (Pekin) Mobile yönetimi, “Mülk sahiplerinin büyük çoğunluğu evlerine girip baz istasyonu inşa etmemize izin vermiyor” denildikten sonra şu bilgileri veriyor: “Bu durum, 2020’de kurmayı planladığımız 5G istasyonlarını olumsuz etkileyecek. Ortaya çıkan virüs salgınını dikkate alıp, sahip olduğumuz insan gücü, ekipman ve inşaat programlarımızı değiştirip bazı güncellemeler yapacağız.”

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Miao Wei, 2020’nin başlarında, Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Hangzhou gibi şehirlerin 5G kapsama dahil edileceğini ve yıl sonuna kadar ülke genelinde 130 bini aşkın 5G baz istasyonu kurmayı planladıklarını açıklamıştı. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya göre, günümüzde Beijing’de yaklaşık 11 bin kişi 5G hizmetinden yararlanıyor.

China Unicom, China Telecom ve China Mobile işbirliğiyle geliştirilen 5G ile ülkenin bu alanda dünyanın lideri olması hedefleniyor. Hedef doğrultusunda da 600 milyon kullanıcıya; veriye daha hızlı ulaşma, kesintisiz ve enerji tasarruflu iletişim imkanları sunulacak. Ancak, bin 100’ü aşan kişinin ölümüne neden olan, 50 bine yakın kişiye bulaşan Corid-19’dan dolayı 31 Ocak-9 Şubat arasında 31 kentin yanı sıra, belediye ve özerk bölgenin 24’ü fabrikalarını kapatma kararı aldı.

Tsinghua Üniversitesi İnternet Endüstrisi Enstitüsü Dekan Yardımcısı Wang Xiaohui, salgının 5G’nin piyasaya çıkmasını olumsuz etkileyeceğini hatırlattıktan sonra: “İşgücü sıkıntısına neden olacağı gibi, uzun zaman alan inşaat programlarını da etkileyecek. Kısa vadede Çin’in 5G ağlarının dağıtımını kesinlikle yavaşlatacak” dedi.

IDC Çin’in kıdemli araştırma müdürü Kai Cui, ertelenen 5G projelerine tanık olduklarını belirterek “Telekomünikasyon sektörünün uyguladığı karantina uygulamaları sona erdiğinde, uzun vadede şirketlerin dijital dönüşümleri hızlanacak” dedikten sonra şunu ekliyor: “Özellikle mobil internet penetrasyon oranlarının artmasıyla  durum tersine dönecek.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.