Corona adı başına bela oldu

Adını Güneş’in koronalarından alan, virüsle hiçbir ilgisi olmayan, dünya birincisi Guinness, ikincisi Heineken’den sonra üçüncü sırada bulunan ABD’deki en popüler üçüncü bira markası zor günler yaşıyor.

CNN Business’ın haberine göre, YouGov’un ABD’de bira içen 737 kişiyle görüşerek yaptığı ankete katılanların yüzde 38’i  salgın nedeniyle “hiçbir koşulda” Corona marka bira almayacağını, yüzde 14’ü de yeni Corona siparişi vermeyeceğini açıkladı.

Corona marka bira satın alma niyetinin son iki yılın en düşük seviyesinde olduğu belirtiliyor. Şirket yönetimi, markalarının ölümcül virüsle aynı adı taşıma talihsizliğine rağmen, reklamlarında herhangi bir değişiklik yapmayacaklarını açıkladı. Şirket yönetimi, virüs öncesi yeni bira setlerini tanıtmak için 40 milyon dolar harcadı. Tanıtımlarında yeni ürün için “yakında piyasaya çıkacak” ifadesi kullanılmıştı.

Corona’nın üreticisi Constellation Brands’ın stoku Cuma günü yüzde 4, Perşembe günü ise yüzde 8 düştü. Koronavirüsün yayılması korkusu arttıkça borsaların tümünde keskin düşüşler yaşandı. Bu arada virüsle ilgili yapılan aramalara bağlı olarak sosyal medya paylaşımları da markaya olumsuz yansıdı. Bu da şirketin yılbaşında 75 olan skorunun 51’e gerilemesine yol açtı.

Constellation Brands İcra Kurulu Başkanı Bili Newlands, satışlar hakkında ellerinde birkaç rapor olduğunu hatırlattıktan sonra “Çalışanlarımız, tesislerimiz veya operasyonlarımız üzerinde hiçbir etki görmedik. İşimiz çok iyi performans göstermeye devam ediyor” diye ekledi.

Öte yandan şirketin satışlarındaki düşüşün mevsimsel etkilerden kaynaklandığını belirtenler de var. Bu görüşü savunanlara göre, Corona ağırlıklı olarak yazın plajlarda tüketiliyor. Dolayısıyla bu yüzden satışlarda dalgalanmalar yaşanıyor, plajların hareketlenmesiyle bu dalgalanmalar sona erecek.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.