COVID-19 mücadelesinde Çin ABD’den daha iyi

NATO eski genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Alman veri şirketi Dalia Research ile Demokrasi İttifakı Vakfı’nın anketini açıkladı. Ankete katılan 53 ülkeden sadece üçü ABD’nin koronavirüs mücadelesini Çin’den daha iyi idare ettiğini söyledi.

Yıllık olarak gerçekleştirilen anket 120 bini aşkın kişiyle yapıldı ve çıkan sonuçlar da Donald Trump yönetimindeki ABD liderliğinden derin küresel memnuniyetsizliği ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 60’ından fazlası Çin’in pandemi sürecini ABD’den daha iyi yönettiğini belirtti.

Ankete katılanlara göre, pandemi sürecini başarılı yürüten ülkeler ve salgını kontrol başarıları şöyle belirlendi: Yunanistan  yüzde 89, Tayvan yüzde 87, İrlanda yüzde 87, Güney Kore, Avustralya ve Danimarka’da ise yüzde 86. Bu sıralamanın el kısmında ise Brezilya, Fransa, İtalya, ABD ve İngiltere bulunuyor.

Geçen yıl ankete katılan Çinlilerin yüzde 38’i ABD’nin dünya çapında demokrasi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu söylemişti. 2020’de ise bu oran yüzde 64’e yükseldi. Uzmanlara göre bu ciddi artış, ABD’nin Çin’e karşı izlediği olumsuz tutumdan kaynaklanıyor.

Bu arada ankete katılanların yüzde 45’i demokratik ülkelerde bile hükümetlerin pandemi sırasında özgürlükleri kısıtladığını belirtti. Demokrasi İttifakı Vakfı başkanı ve eski bir NATO genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen Anders Fogh Rasmussen Reuters’e yaptığı açıklamada “COVID-19 aynı zamanda demokrasi için turnusol oldu. İnsanlar pandemi sonrasında daha fazla demokrasi ve özgürlük istiyorlar, bu talep demokratik liderleri uyandırma çağrısı olarak düşünülmeli” dedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.