“Dansın Ustaları”, farklı dans ekollerinde buluştu

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mdt İstanbul Proje Grubu’nun performans sergilediği “Dansın Ustaları”, prömiyer gecesinde seyircilerin beğenisine sunuldu.

Klasik baleden çağdaş dans anlayışına uzanan bir yelpazede, ülkemiz dans sanatının deneyimli koreograflarının ilk kez bir araya geldiği;  çağdaş bir anlatım olan “Dansın Ustaları” seyircilerin yoğun alkışları ve ilgisi  ile prömiyerini gerçekleştirmiş oldu.

Ülke çapında dans sanatının önde gelen ve usta kabul edilen koreograflarından Mehmet Balkan, Uğur Seyrek, Aydın Teker ve Beyhan Murphy’nin eserlerinden oluşan “Dansın Ustaları”nda, İstanbul Devlet Opera ve Balesi MDTistanbul sanatçıları , ustalara saygı anlayışı ile performans gösterdiler.

Dünyadaki modern ve klasik ekollerin bir noktada  buluşabileceğini gösteren  “Dansın ustaları”nda ; Mehmet Balkan’ın  Tokyo Balesi için yaptığı “Siyah ve Beyaz” eserinin bir uyarlaması, Uğur Seyrek’in çeşitli Devlet Balelerinde oynamış olan “Kimlikler” ve “Kurban” adlı iki modern bale eseri, Aydın Teker’in çizgi dışı üslübu ile yarattığı “Stkh” ve Beyhan Murphy’nin popüler eseri Güldestan’dan “Cafe de Nar” ; programı oluşturuyor. “Dansın Ustaları”, Beşiktaş Süleyman Seba Kültür Sanat Merkezi’nde 26 Şubat ile 4 Mart tarihlerinde İstanbul seyircisi ile buluşmaya devam edecek.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.