Daxing Havaalanı 10 Milyondan Fazla Yolcu Ağırladı

Yeni inşa edilen Beijing (Pekin) Daxing Uluslararası Havaalanı’ndaki toplam yolcu hacmi, faaliyete geçtiği geçen yılın Eylül ayında bu yana 10 milyonu aşkın yolcuyu ağırladı.

Halen Çin genelinde iç hatlarda 187 rotayı birbirine bağlayan yeni havaalanında, hafta başında yaklaşık 39 bin tonluk kargo ve posta çıkışının yanı sıra 84 bin iniş/kalkış gerçekleştirildi.

Beijing Daxing Uluslararası Havaalanı’nda yolcu sayısının artmasında başkentteki Beijing Uluslararası Havaalanı’ndan aktarma uçuşlardan gelen yolcuların da payı oldu.1 Beijing Daxing Uluslararası Havaalanı’nda görevliler yolcuların vücut sıcaklıklarını kontrol etmeyi ihmal etmiyor.

Örneğin, China Southern Airlines, Beijing’deki uçuşlarının yüzde 80’ini Daxing havaalanına transfer etti. Günümüzde havalimanında 200’u aşkın uçak işleten şirketin, 2025 yılına kadar 28,8 milyon yolcu taşıyacağı tahmin ediliyor. (Kaynak: China.org.cn )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.