Demir İpek Yolu gerçekleşiyor

Uzak Doğu’dan Batı Avrupa’ya Demir İpekyolu hayali, Pasifik Eurasia Lojistik ve TCDD Taşımacılık ile gerçek oluyor. ‘Kuşak ve Yol’ insiyatifi çerçevesinde Çin’in Xi’an kentinden kalkan tren, Marmaray tüp geçidinden Avrupa’ya ulaşıyor.

İlk yük treninin Ankara Garı’nda karşılanması öncesinde Pasifik Eurasia Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, yolculuğuna Çin’in Xi’an şehrinden başlayan ve 42 tıra eşdeğer elektronik ürün taşıyan konteynerları Gürcistan’dan Bulgaristan sınırına kadar taşıyacakları söyledi.

Çin, Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan demiryolları yetkilileri ile uzun süren görüşmeler sonucunda bu aşamaya gelindiğini anlatan Erdoğan, TCDD ile yaptıkları işbirliğiyle iki kıta, 10 ülke, iki denizi aşarak,12 günde 11 bin 483 km yol kat edecek China Railway Express’in taşıdığı elektronik yükün Türkiye ayağında lojistik hizmetini üstlendiklerini söyledi.

Azerbaycan, Gürcistan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Tören sonrasında Ankara’dan hareket edecek tren, Çin’den kalkıp Marmaray Tüp Geçidi’ni kullanan ilk yük treni unvanına sahip olarak, yolculuğunu Çekya’nın başkenti Prag’da sonlandıracak. Türkiye, Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun en stratejik bağlantı noktası haline geliyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’yla Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresi 1 aydan 12 güne, Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla Uzak Doğu ile Batı Avrupa arasındaki süre ise 18 güne düşmüş olacak. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda lojistik sektöründe, özellikle demiryolu taşımacılığında hızlı bir büyüme olması kaçınılmaz görünüyor.”

Demir İpek Yolu’nun lojistik sektörünün büyümesine önemli katkı sunacağını belirten Erdoğan, Pasifik Eurasia olarak Türk demiryollarının yurtdışına özellikle de doğu coğrafyasına açılımı için strateji geliştirdiklerini söyledi. Bu kapsamda Rus Demiryolları’nın RZD Logistics şirketi ile ortak şirket kurmak üzere ön anlaşma imzaladıklarının altını çizen Erdoğan, Kazak Demiryolları’nın şirketi KTZ Express ile de önümüzdeki günlerde işbirliği anlaşması imzalayacaklarını söyledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.