Denizli yayla turizmine çağırıyor

Dünyaca ünlü Pamukkale’si ile tanınan Denizli’nin doğa turizmindeki imkanları fazla bilinmiyor. Örneğin, 7 ay önce devreye giren Bağbaşı Yaylası’ndan çoğumuzun haberi yoktur. Yayla, Türkiye’de kendine özgü bir modelle turizme açıldı.Kentin sahip olduğu turizm potansiyelinin sadece yüzde 10’nun kullanıyor olmasından rahatsız olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,  Dönemin Orman ve Köyişleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşerek buraya teleferik ve dinlenme tesisi yapmak istediklerini ve bölgenin kendilerine tahsis edilmesini talep etmiş. Bakanlık, ormanlık alanın kâr amaçlı kullanılmayacak olmasından emin olunca tahsisi yaptı.

1zolanKolları sıvayan Zolan, bin 400 metre yükseklikteki Bağbaşı Yaylası’na çıkışı kolaylaştırmak için, saate bin kişi taşıma kapasitesine sahip 24 kabinlik teleferiği İtalyan firmaya yaptırmış.Yaylanın bin 700 metredeki zirvesini ise bir yaşam alanına çevirmek için de 30 bungolov, yeme-içme birimleri, kamp alanları ile otantik ürünlerin satıldığı 10 dükkanla donattı. Zolan, söz konusu yatırımlara toplam 38 milyon lira harcadığını söylüyor.

Kişi başı konaklama 125 lira

Bağbaşı Yaylası Tesisleri Müdürü Emrah Deniz, Başkan Zolan’dan aldıkları talimat doğrultusunda, doğa turizmi meraklılara için cazip kampanyalar düzenlediklerini söylüyor. Buna göre, kapasiteleri 2 ila 4 kişi arasında değişen bungolovlarda, ‘5 gece kal 4 öde’, ‘7 gece kal 5 öde’ kampanyaları olduğunu söylüyor. Bungolovlarda sabah kahvaltı, akşam yemeği dahil konaklama kişi başı hafta içi 125 lira, hafta sonu ise 150 lira olarak belirlenmiş. Yayla alanında ayrıca 45 hazır çadır yeri ve çadır kurmak için de kamping alanları oluşturuldu.

1bungalovKentte bir turizm atağı başlattıklarını vurgulayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bu konuda şu bilgileri veriyor: “İlklerin şehri olarak, antik kent kazısını üstlenen ilk belediye olduk. Başlattığımız 121 proje içinde kentimizi günübirlikçilerin mekanı olmaktan kurtaracak ciddi yatırımlar bulunuyor. Bu projeleri,  önemli bir kısmı günübirlikçi olan 2 milyonu aşkın ziyaretçileri kentimizde konaklatmak için yapıyoruz. Kentimizin sağlık, termal ve doğa potansiyelini daha fazla öne çıkarıyoruz. Turizm anlamında sadece Pamukkale’miz biliniyor. Ama onun ötesinde tarihi kültür derinliğimiz var. 4 bin yıl öncesine kadar giden güzel eserler var. Onları da ayağa kaldırıyoruz. Yüzde 49’u orman olan kentimiz doğa turizminde ciddi imkanlar sunuyor. Bunların yanı sıra, kış turizmi ve inanç turizminde de ciddi potansiyele sahibiz. Sahip olduğumuz turistik değerleri öne çıkararak 2023 yılında 10 milyon geceleme hedefine ulaşmak istiyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.