Dronlar çevre temizliğinden yangın kontrolüne kadar her yerde!

Droneların (dron) kullanım alanları günden güne genişliyor. Çin’de kirlilikle mücadeleden hava kontrolüne kadar, yaz aylarında ise artan orman yangınlarını kontrol etmekte kullanılıyor.

Çevre kirliliği ile mücadele eden Çin yönetimi,  yıl sonuna kadar 45’i aşkın şehirde atık ayırma sistemi kurmayı planlıyor. Bu arada hava kalitesini kontrol etmek için Sniffer4D sensörü ile donatılan dronlardan yararlanılıyor. Bir drona bağlı olan avuç içi boyutundaki cihaz, bir köpekten daha iyi koku duyusuna sahip olarak geliştirildi. Cihaz, geleneksel hava kalitesi istasyonlarının erişemeyeceği yüksekliklere ulaşabiliyor. Sniffer4D, dokuz farklı tipe kadar gerçek zamanlı olarak algılama ve analizler yapabiliyor.

Şenzen merkezli startup şirketi Soarability tarafından geliştirilen cihaz, dronlar veya kara taşıtlarına bağlanabiliyor. Şirket kurucusu ve genel müdürü Steven Jiang‘ın 2018 yılında başlattığı bu çalışmalar, günümüzde Çin, ABD ve Japonya da dahil olmak üzere 20’den fazla ülkede kullanılıyor.

Bu cihazlar, hava kirliliği, gemi emisyonları, boru hatları ve tehlikeli madde sızıntılarını izlemede kullanılıyor. Jiang “Testlerimiz sırasında Sniffer4D’ün sahaya özgü yaptığı hava tespitlerinin çok doğru, daha büyük ve daha pahalı olan geleneksel istasyonlardan daha iyi performansa sahip olduğunu gördük” diyor.

Orman yangınlarının kontrolünde kullanılıyor

Kişisel ve profesyonel kullanıma yönelik sivil dronlar üreten DJI, Amerika kıtası, Avrupa ve Asya’da faaliyet gösteriyor. Şirketin dronları, Ukrayna’nın Pripyat şehrinin yakınında bulunan Çernobil Nükleer Santrali etrafında korumaya alınan bölgedeki orman yangının kontrolünde kullanıldı.

Çernobil Koruma Bölgesi Yönetimi’nde yer alan Ukrayna Devlet Ajansı Kamu Konseyi Başkanı Alexander Sirota konu hakkında özetle şu bilgileri verdi: “Bu kadar yoğun dumanda görüş almak imkansızdı. Durumun üstesinden gelmek için net ve hızlı bir çözüme ihtiyacımız vardı ve bunun için DJI 2 Mavic 2 Enterprise Dual kullandık. Termal kameralarla dumanların içinden görüntü aldık.  Bu da daha hızlı ve daha stratejik olmamıza yardımcı oldu. Dronlardan aldığımız verilerle sorumlu personelin müdahale edeceği bölgeleri ve insanlı uçakları konuşlandırılacağı yerleri belirledik.”

M2E Duals ile gerçek zamanlı termal görüntüler elde edilip, ısı ölçümleri yapıldığı  ve dakikalar içinde  kritik noktaları tespit edildiği belirtiliyor. Alexander Sirota: “Ateş olmasa bile Çernobil bölgesinin bazı bölümlerinde bulunmak hiç güvenli değil. Yangının yanı sıra müdahale eden ekipler için ek risklerle karşı karşıyayız. Dronlar,ekiplerin radyoaktif alanlarda  geçirmeleri gereken süreyi kısaltmaya ve potansiyel zararı azaltmaya yardımcı oldu” diye ekledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.