DSÖ: Çin salgınla mücadelede eşsiz tedbirler aldı

Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ortaklaşa kurduğu uzman ekibi, Çin’de yürütülen dokuz günlük çalışmaların ardından dün, başkent Beijing’de yapılan basın toplantısında inceleme sonuçlarını açıkladı.

Uzman ekip üyelerinden Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan uzman Liang Wannian’ın basın toplantısında verdiği bilgilere göre, değişik lokasyonlardan edinilen virüsler genetik olarak yüzde 99,9 özdeş. Demografik özellikler açısından ise, hastaların yaşı ortalama 51 olarak saptandı, hastaların yüzde 77,8’i 30 ila 69 yaşlarında ve virüse yakalananların yüzde 77,5’i ise Hubei eyaletinden.

CRI’de yer alan haberde, hayvan konaklar açısından yapılan güncel araştırmalardan yeni korona virüsünün yarasadan insana geçmesi mümkün ve pangolin de virüsün ara konaklarından biri olabileceği bilgisine yer verildi. Liang Wannian toplantıda yaptığı açıklamada, “Solunum damlacıkları ve temas yeni korona virüsünün bulaşmasındaki ana neden olarak kabul edildi. Dışkıdan ve oral yolla bulaşma riski de bulunuyor. Bununla beraber, havada asılı kalan virüsler aracılığıyla da hastalık yayılabilir.” dedi.

Uzman ekibin diğer bir üyesi Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Bruce Aylward, Çin’in salgınla mücadelede bilimsel tedbirler uyguladığını ve hem farklı bölgelerin durumunu hem de virüsün yayılma özelliklerini dikkate aldığını söyledi.

Bruce Aylward, “Hiç şüphesiz, Çin bu yeni tip virüsü önlemek için cesur önlemler hayata geçirdi ve salgının hızla artmasını etkili bir şekilde engelledi. İki hafta önce Çin’e ulaştığımızda günlük yeni hasta sayısı 2 bin civarındaydı. Ekibin incelemeyi tamamladığı gün tespit edilen vaka sayısı ise 416’ydı. Yani iki haftada yüzde 80 azaldı. Ekip, böyle bir düşüşün gerçekliğini saptamak için farklı bilgi kaynakları kullandı.” diye konuştu.

Bazı kişilerin, belirli bir ilaç veya aşı olmadan salgınla başa çıkmanın bir yolu olmadığı kanısı taşıdığına işaret eden Bruce Alward, “Çin’in yaklaşımı ise, ilaç ve aşı olmadığı için mevcut bütün ilaçların kullanılması ve farklı koşullara göre olabildiğince düzgün ayarlamalar yapılması.” ifadesini kullandı.

Alward, “Çin’de, hükümetin salgınla mücadelede tüm toplumla birlikte var güçle harekete geçmesi, salgının yayılmasını engelledi. Bu, dikkate değer bir başarı.” şeklinde konuştu. Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ortaklaşa kurduğu uzman ekibi, 17-23 Şubat günlerinde Beijing, Guangdong, Sichuan ve Hubei bölgelerinde yeni korona virüsünden kaynaklanan salgınının önlenmesi ve kontrolü çalışmalarını inceledi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkanı Ma Xiaowei dün, ekibin ziyaret sırasında fark ettiği sorunları ve mücadeleye ilişkin önerilerini dinledi.

Uzman ekibin Çin’de yürüttüğü çalışmaların, Çin ve dünyanın salgınla mücadelesine değerli öneriler getirdiğine işaret eden Ma, Çin’in aldığı güçlü tedbirlerin sadece Çin halkının sağlığına değil, küresel kamu sağlığı güvenliğinin korunmasına da katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Çin’in salgınla mücadelede zafer kazanacak güvene ve kararlılığa sahip olduğunu yineleyen Ma, salgının önlenmesinin yanı sıra ekonomik ve toplumsal gelişimin sağlanması için çabaların süreceğini ifade etti. Ma, Çin’in, salgını önleme ve ulusal kamu sağlığı kriz yönetimi mekanizmasını geliştirerek, DSÖ ile işbirliğini güçlendirmeyi sürdüreceğini de vurguladı.

DSÖ-Çin ortak açıklamasından başlıklar

  1. Çin’de yoğun bir şekilde alınan tedbirler, daha fazla rakamlarda oluşabilecek COVID-19 vakalarının ortaya çıkmasını önleyebildi.
  2. Şu ana kadar COVID-19’un küresel çapta yayıldığı ve büyük çaplı ağır hastalar veya ölümler ortaya çıkmasına tanık olmadık.
  3. Wuhan’daki ölüm oranı yüzde 2-4 arası, Wuhan dışındaki ölüm oranı ise yüzde 0,7.
  4. Virüsün mutasyona uğramadığı gözlemlendi.
  5. Çin’de yeni vaka sayısında yüzde 80 oranında düşüş yaşandı.
  6. Çin’de ülke genelinde alınan tedbirler yüzbinlerce yeni vakanın ortaya çıkmasını önledi.
  7. Şu anda, Çin’in tedbirleri bildiğimiz kadarıyla en başarılı yöntemdir ve deneyimlerle tespit edilen en başarılı yoldur.
  8. Wuhan halkının tüm dünya için yaptığı katkıları bilmeliyiz, bütün dünya onlara borçlu durumdadır.


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.