DTÖ, Turizmi Kurtarma Planı hazırlıyor

Dünya Turizm Örgütü (DSÖ-UNWTO) öncülüğünde oluşturulan Küresel Turizm Kriz Komitesi, yaptığı son toplantıdan sonra için bir Kurtarma Planı üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı.

DSÖ web sitesinden duyurulan açıklamada, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)  ve OECD’den gelen verilerden de yararlanılarak bir Kurtarma Planı üzerinde çalışmaya başlandığı, planın, tüketici ve yatırımcı güvenini artırmak için çalışıp, açık sınırlar ve gelişmiş bağlantı etrafında yoğunlaşacağı kaydediliyor.

Turizm sektörünün tüm bileşenlerinden oluşturulan Küresel Turizm Kriz Komitesi’nün üçüncü toplantısında, üye ülkelerin hükümetlerini turizmle ilgili vergi ve istihdam politikalarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı. İşletmelere de geniş kurtarma çabalarına yardımcı olup, ayakta kalmalarına yardımcı olacak adımların atılması için baskıyı artırma eylem çağrısı yapıldı.

Yapılan eylem çağrısında, karar vericilerin COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olacak somut adımlar atması dile getirildi. Çağrıda, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar Toplantılarının odağına aldığı finansal ve ekonomik tedbirlerin, Avrupa Komisyonu Avrupa Birliği içindeki siyasi işbirliğinin arttırıldığı belirtiliyor.

Sadece söz yetmez!

Turizm Kriz Komitesi toplantısında, hükümetlerin, özel kuruluşların ve hayırseverlerin mevcut finansman açığını giderip, salgını uygun almakta kullanılmak üzere G20 Suudi Başkanlığı’nın fonundan 8 milyar dolarlık bir katkı yapılması daveti de yapıldı.

Krizin sınır ötesi dayanışma gücünü ortaya çıkardığına dikkat çeken UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Ancak güzel sözler ve jestler, işleri koruyamaz, yaşamları turizm sektörüne bağımlı olan milyonlarca insana yardım etmez” dedikten sonra şunları söyledi: “Hükümetler, turizmin sadece istihdam sağlamakla kalmayıp aynı zamanda eşitlik ve kapsayıcılığı teşvik etme konusundaki eşsiz yeteneğini tanımaktan da sorumludur. Sektörümüz yeniden başlama ve toplumların iyileşmesine yardımcı olma yeteneğini kanıtlamıştır. Şimdi turizme toparlanma çabalarına bir kez daha öncülük etmek için doğru destek verilmesini istiyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.