Dünya Drone Konferansı Shenzhen’de Düzenlendi

4. Dünya Drone Konferansı ve 5. Shenzhen Uluslararası Drone Fuarı’nın açılış töreni dün Shenzhen Sergi Merkezi’nde düzenlendi.

Yurtiçi ve yurtdışından 400’den fazla drone şirketi binden fazla insansız helikopter, insansız sabit kanatlı uçak ve diğer destekleyici endüstriyel ürünleri sergiye getirdi.

Shenzhen Drone Derneği Başkanı Yang Jincai, sivil drone pazarının geleceğinin büyük potansiyele sahip olduğunu ve yeni pazar talebinin tarım, kargo taşımacılığı ve hava kablosuz ağ veri toplama alanlarında ortaya çıktığını ifade etti.

Yang Jincai, salgın sırasında dezenfekte, lojistik ve ekspres, kamu güvenliği ve tıbbi tedavilerde droneların önemli rol oynadığına işaret etti.

Küresel sivil drone sektörünün en önemli endüstriyel üssü olarak Çin’in drone endüstrisi 2019’da da hızlı büyüdü. Toplam 7 binden fazla drone sivil insansız hava aracı işletme ruhsatı aldı ve işlem ölçeği 50 milyar RMB’yi (yaklaşık 7,14 milyar ABD Doları) aştı. Sadece Shenzhen’de 650’den fazla drone şirketi bulunuyor ve ihraç edilen tüketici droneların ülkenin toplam ihracatının yüzde 90’ını oluşturuyor.

Çin’in drone endüstrisinin 2020’deki üretim değerinin yüzde 30’un üzerinde bir büyüme oranıyla 60 milyar RMB’ye (yaklaşık 8,57 milyar ABD Doları) ulaşması ve 2025’te Çin’de dronelerin çıktı değerinin yüzde 25’in üzerinde bir büyüme oranıyla 180 milyar RMB’ye (yaklaşık 25,7 milyar ABD Doları) yükselmesi bekleniyor.

Son yıllarda teknolojinin geliştirilmesi ve endüstriyel zincirin olgunlaşması nedeniyle dronelar minyatürleştirme ve düşük enerji tüketimi yönüne ilerliyor. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.