Dünya İki Toplantı’dan neler bekliyor?

Tüm dünyanın koronavirüs ile mücadele ettiği günümüzde, Çin’deki en önemli siyasi faaliyet olarak kabul edilen, 21 Mayıs’ta başlayıp yedi gün sürecek İki Toplantı özel bir anlam taşıyor.

Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı ertelenen 13. Çin Ulusal Halk Meclisi Üçüncü Toplantısı ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 13. Ulusal Komitesi 3. Toplantısı (kısa adıyla “İki Toplantı”), 21 Mayıs’ta Çin’in başkenti

Beijing’de başladı. İki Toplantı hakkında dünyanın en çok merak ettiği konular nedir?

Yapılan ankete göre, ilk olarak, koronavirüs salgınını başarıyla kontrol altına alan Çin’in, önümüzdeki aylarda salgının tekrar yayılmasını nasıl önleyeceği en çok merak edilen konulardan biri. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, daha önce koronavirüsün uzun süre bizimle olacağını belirtmişti.

Demek ki, dünya genelinde görülmeyi sürdürecek koronavirüs ile mücadele çok uzun bir süreç olabilir. Dolayısıyla yılın ikinci yarısında, normalleşen kontrol ve önleme tedbirleri ile kamu sağlık sistemini iyileştirmek, toplantıdaki başlıca gündem maddelerinden biri olacak.

Öte yandan, İki Toplantı’da ele alınacak Çin’in küresel salgınla mücadelede işbirliğini güçlendirmesine dair karar ve politikaları da dünya tarafından yoğun ilgi görüyor.

İkinci olarak, dünyanın ikinci büyük ekonomisi bu yılki büyüme hedefine ulaşabilecek mi?

Yeni koronavirüs salgını dünyanın birçok noktasında yayılıyor. Karmaşık uluslararası ortamda Çin ekonomisinin istikrarını koruması, Çin’in kalkınma planları, istihdam, dış ticaret ve yabancı yatırımlar, gıda ve enerji güvenliği ve tedarik zincirlerinin korunması gibi konular, İki Toplantı’ya dair merak edilenler arasında yer alıyor.

Üçüncü olarak, Çin, 2020 sonuna kadar yoksulluğu ortadan kaldırma hedefine ulaşabilecek mi?

Çin’de hâlâ 52 ilçe, 2 bin 707 köy ve 5 milyon 510 bin nüfus yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Yoksulluktan kurtarılmış yaklaşık 2 milyon kişi de yeniden yoksullaşma riski altında.

Bu durumda Çin, salgın sınavını geçerek yoksullukla mücadele hedeflerine zamanında ulaşabilecek mi? İki Toplantı’da Çin bu konularda hangi çözümleri ortaya koyacak? Tüm dünya, bu sorunun cevabını merakla bekliyor.

Dördüncü olarak Çin, 2020 yılına kadar refah toplumunu kapsamlı şekilde inşa edebilecek mi?

Planlar bu yönde ancak mevcut iç ve dış koşullarda Çin hükümeti bu hedefine nasıl ulaşağı merak ediliyor. İki Toplantı’da Çin ekonomisinin istikrarlı büyümesine dair yapılacak öneriler, dünya ekonomisinin salgın sonrasında hızla canlanması açısından da büyük önem taşıyor. (CRI)

İki Toplantı Nedir?

Çincede “lianghui” olarak adlandırılan “İki Toplantı”, Çin’in en yüksek yasama ve danışma organlarının yıllık toplantılarını ifade ediyor. Bunlar, 5-20 Mart günleri arasındaki 13. Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) toplantısı ve 3-15 Mart günleri arasında süren Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) toplantısı. Toplantılar, 1959 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10. yılı münasebetiyle inşa edilen 10 yapıdan biri olan Büyük Halk Sarayı’nda gerçekleştiriliyor.

Çin’in en yüksek siyasi danışma organı olan, İngiliz Lordlar Kamarası veya ABD Senatosu’na benzetilen Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK), toplumun çeşitli kesimlerinden gelen 2 bin 158 üyeden oluşuyor. Bu üyeler, ‘memleket meseleleriyle’ ilgili öneriler ortaya koyuyor ve bunları değerlendiriyor. ÇHSDK’nın resmi yasama gücü bulunmuyor, ancak bir çeşit ‘yumuşak güç’ olarak, Çin siyaseti üzerinde etkisi giderek artıyor.

ÇHSDK’nin varlığı, sıradan vatandaşın endişe ve beklentilerinin, hükümetin radarına girmesini sağlıyor. Eğlence, spor, iş dünyasından tanınmış isimlerin yanı sıra, ÇKP (Çin Komünist Partisi) haricindeki partilerin temsilcileri de bu mekanizma içinde yer alıyor.

Çin’de nihai yasal otoriteye sahip en yüksek yasama organı konumundaki ÇUHM ise bir nevi ABD Temsilciler Meclisi, yahut İngiliz Avam Kamarasına benziyor. Anayasa değişikliği ve kanunların düzenlenmesini bu organ yürütüyor, ayrıca kritik görevlerdeki devlet yetkililerin ve idari birim yöneticilerinin atamalarını yapıyor. ÇUHM, 2 bin 980 delegeden oluşuyor, bu delegelerin 742’si kadın, 468’i işçi ve çiftçi. Çin’deki 55 etnik grubu temsilen 438 delege de konferansa katılıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.