Dünya jet sosyetesi Bodrum’a akacak

Dünyanın en ünlü otel işletmecilerinden biri olan Endonezyalı Aman Group, Bodrum’u gözüne kestirdi. Dünya genelinde 13 oteli bulunan grup, yatırım yelpazesine Türkiye’yi de katmak istiyor. Bunun için İstanbul, Göcek ve Bodrum’da arazi aradığı bildirilen grup, Bodrum Torba’da henüz tamamlanmamış bir turizm yatırımının işletmesi ve bir arazisi için görüşme yapıyor. Eren Holding’e ait yatırım Aman Group tarafından işletilirse dünyanın jet sosyetesi Bodrum’a akacak.

Dünyanın sayılı otel zincirleri incelendiğinde, az sayıda oteli olmasına karşılık hitap ettiği müşteri kitlesinin kimliğiyle öne çıkan gruplardan biri de Endonezyalı Aman Group…

Grup, topu topu 13 otelin sahibi. Oda sayısı en fazla 100 olan bu tesisler, villa ve suitlerden oluşuyor. Jet sosyete ve ünlülerin uğrak yeri olarak gösterilen bu tesislerin gecelik konaklama fiyatı ise villanın sahip olduğu odası sayısı, barındırdığı özellikler ve sunduğu konfora göre, 420 dolardan başlayıp 6.300 dolara kadar çıkıyor. Bu yüzden Aman zinciri, dünyanın en pahalı otelleri arasında sayılıyor.

Aman Group, hizmet yelpazesine Türkiye’yi de katmak istiyor. Grubun İstanbul, Göcek ve Bodrum’da uygun arazi aradığı bildiriliyor. Bu konuda çeşitli yatırımcılarla görüşme halinde olan Aman yetkililerinin, Eren Holding’in Bodrum’daki inşa halindeki tesisi ve aynı bölgedeki arsasını gözüne kestirdiği belirtiliyor. Tarafların anlaşması halinde Aman’ın ilk tesisini Bodrum’da açacağı tahmin ediliyor.

Marka yatırımı

Eren Holding’in Uras Grup ortaklığı ile Mandalya ve Ufuk Turizm adlı iki şirketi bulunuyor. Söz konusu turizm şirketlerinin de Bodrum’un Torba Koyu ile Güllük Körfezi’nde iki arazisi bulunuyor. Torba Koyu’ndaki arazi üstüne 155 suitlik, diğerinin üstüne ise 528 yataklı birinci sınıf bir tatil köyü kurulması planlanıyor. Lüks suit yatırımının yüzde 90’ı tamamlanmış durumda. Eren Holding yönetimi, suitlerin işletilmesi konusunda kısa süre öncesine kadar Kanadalı Four Seasons ile görüşme halindeydi. Ancak taraflar arasında son anda çıkan anlaşmazlık üzerine görüşmeler askıya alındı.

Eren Holding Mali İşler Koordinatörü Yavuz Gürkan, Türkiye temsilcisi oldukları Swatch ve Lacoste’tan dolayı yabancı ortak deneyimleri olduğunu hatırlattıktan sonra şunları ekliyor: “Turizm yatırımlarımız için, aralarında Aman Group’un da dahil olduğu beş-altı büyük otel zinciriyle görüşme halindeyiz. Turizmde de bir marka yatırımı yapmak istiyoruz. Yanlış adım atmamak için de teklifleri büyük bir dikkatle inceliyoruz.”

Bodrum’un şansı

Gerek Aman Group’un müşteri kitlesi, gerekse de Eren Holding’e ait arazinin durumunu gözönüne alan uzmanlara göre, gruplar arasında bir anlaşma olabilir. Bu arada Aman’ın Akın Tekstil’in sahip olduğu başka bir arazisi için de şirket yönetimiyle temasa geçtiği belirtiliyor.

“Huzur”lu mekanlar

Endonezyalı Aman Group’un, dünyada 13 tesisi bulunuyor. Uzakdoğu’nun dört ülkesinde bulunan tesislerin ilki, 1988’de ‘Amanpuri’ adıyla açıldı. Diğer tesislere ise Amanpulo, Amandari, Amangani, Amanwana, Amankila, Amanjiwo, Amanusa, Bora Bora, Carcosa Seri Negara ve The Strand adıyla hizmet veriyor.

‘Aman’ sözü Endonazya dilinde ‘Huzur’ anlamına geliyor. Bu yüzden söz konusu tesislerin ‘Aman’dan sonraki eki mekan, ada, tepe, ruh, hava, deniz gibi çağrışımları içeriyor. Grubun otelleri, sundukları konfor açısından Uzakdoğu’da ilk sıralarda yer alıyor. Örneğin, Amanpuri (Huzur mekanı), Uzakdoğu’daki lüks tesisler arasında birinci sırayı alırken, Amankila (Huzurlu tepe) dördüncü, Amandari (Huzurlu ruh) beşinci ve Amanusa (Huzurlu ada) ise sekizinci sırada yer alıyor.

Yayın Adı ve Yeri: Ekonomist, 17.10.2001Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın