Dünya starları Musti’nin peşinde

Gerçek adı Mustafa Gündoğdu. Dünya müzik sektöründe ona “Mousse T.-Musti” diyorlar. Remix’leriyle dokunduğu parçayı hit yapıyor. Bestelediği şarkılar, unutulmaya yüz tutmuş sanatçıların yıldızının yeniden parlamasına yetiyor. İki yıl önce Tom Jones’a verdiği ‘Sex Bomb’, bunun en güzel örneği. Dünya çapındaki ünlüler, yeni albümlerini Musti’nin ortağı olduğu Hannover’daki Peppermint Jam Stüdyosu’ndan çıkarmak için birbirleriyle adeta yarışıyor.

“Almanya acı vatan, adama hiç gülmeyi…” Bu sözler, 1970’in başında memleketinden kalkıp Almanya’ya işçi olarak gidenlerin dramatik öyküsünü anlatan onlarca türküden biri. O yıllar, Almanya’ya giden Türkler’in çoğu, sıradan işlerde çalıştırılıyordu. Çocukları ise günümüzde birçok başarıya imza atarak durumu tersine çeviriyor.

Altına imza atılan başarılar, 1970’li yılları tersine çevirmekle kalmıyor. O yıllarda babaların durumu hüzünlü türkülere konu olurken, yeni kuşaklar Avrupa’nın birçok ülkesinde entelektüel projelere imza atıyor. Bunların başında hiç kuşkusuz müzik endüstrisi geliyor.

Türkiye kamuoyu, gurbetçi çocuklarının müzikteki başarılarını daha çok Türkiye’ye geri dönerek başarılı projelere imza atan Kubat, Raga Oktay gibi genç isimlerden biliyor. Fakat bu isimlerden çok daha fazlası, bulundukları ülkelerin, hatta dünyadaki müzik endüstrisinin kalbinde yer almış durumda.

Starlar onun peşinde

Mustafa Gündoğdu’nunki, belki de bu hikayelere en güzel örnek. Türkiye tanımıyor Gündoğdu’yu fakat o, dünya çapında bir yıldız ve dünya müzik piyasası onu Mousse T. (Musti) olarak tanıyor. Uluslararası alanda tanınan bir yıldız olan Musti, amatör bir grupta klavyeli alet çalarak başladığı müzik kariyerine Disk Jokey’lik (DJ), bestecilik, şarkı düzenlemeciliği (remiks), müzik yapımcılığı ve bir stüdyoya ortaklık şeklinde sürüyor.

Musti’nin ortağı olduğu Peppermint Jam (Naneli Reçel) adlı müzik stüdyosu, dünya çapında bir üne sahip. Öyle ki, dünya starları yeni albümlerini söz konusu stüdyonun markasıyla çıkarmak için kuyrukta bekliyor. Ekonomist, dünyanın dört bir yanından sanatçıların randevu için sıra beklediği Musti’yi bulup konuştu.

Yoğun işleri arasında tele konferansla sorularımızı yanıtlayan Musti’nin ilk sözleri “Çok şükür sizinle konuşma fırsatını yakalayabildim” oldu. Hikayesini şöyle özetledi:

Doktorun oğlu

Mustafa Gündoğdu, Niğde Aksaraylı bir baba ve Adana Saimbeyli bir annenin çocuğu olarak 1966’da Almanya’nın Hagen kentinde doğdu. Musti, lise yıllarında ekonomi ağırlıklı bir eğitim aldı. Ama onun kafasında rakamlar yerine notalar, nağmeler dolaşıyordu.

Kadın hastalıkları uzmanı olan babası Musti’nin iyi bir ekonomist olmasını istiyordu. Ancak Musti, “Benim gönlünde yatan aslan ise müzikti. Küçük yaştan beri evimde dinlediğim Türk, pop, caz ve rock türü müziklerden belleğime ezgiler yerleştirmiştim” diyor.

Henüz öğrenciyken müzik bilgisini artırmak için Musti, dışardan kurslara devam etti. “Liseyi bitirdikten sonra babam benim iktisat fakültesine yazılmasını istiyordu. Ama ben, okul defterini kapatıp müziğe yoğunlaşmaya karar verdim” diye konuşuyor.

Her geçen gün müzik bilgisini artırıran Musti, 1990’da Hannover’de minik bir kayıt stüdyosu açtı. Bu girişim, Musti’nin yaşamında önemli bir adım oldu. “Kendim dahil hiç kimse, bu girişimin beni bugün bulunduğum noktaya getireceğini tahmin etmiyordu” diyor.

Ortak oldu

Bu girişimin yanında iki yıl yerel bir grup olan Fun Key B’de org çaldı. 1992’de Peppermint Park Stüdyosu’nu satın alıp, stüdyoyu yeni baştan yaratan Wolfgang Sick ile tanıştı.

Bu tanışma, onun yaşamında önemli kilometre taşlarından biri oldu. Kendi şirketini kapattı ve bütün mesaisini buraya verdi. Stüdyonun kayıt tekniklerine ve dans dağarcığına yepyeni tarzlar getirdi. Bu başarısı bir yıl sonra gruba yeni katılan Errol Rennals ile birlikte stüdyoya ortak olmasına yol açtı.

Ortaklığın gerçekleşmesiyle birlikte Sick, Rennals ve Gündoğdu üçlüsünün sahip olduğu stüdyo, müzik kayıtlarında ‘Peppermint Jam Records’ markasını yarattı. Bu arada Musti’nin DJ olarak ünü tüm Almanya’yı sardı.

Gençlerin dilinde

1996’da dostları olan DJ Boris Dlugosch ve Michi Lange’nin de gruba katılmasıyla kadro tamamlanmış oldu. Alanında uzman kişilerle kadronun tamamlanması, beraberinde Peppermint Jam’in dünya çapında başarılara imza atma yolunda emin adımlarla ilerlemesini getirdi. Ziggy Marley, Mezzoforte ve Randy Crawford gibi ünlülelere yaptığı remiks’ler (şarkı düzenlemeleri), Boris Dlugosch’un ilk single’i ‘Keep Pushin’e katkıları Peppermint Jam’in ününün yayılmasında önemli bir rol oynadı.

1998’e gelindiğinde ilk solo albümü olan ‘Horny’ (Azgın) ile Almanya’da önemli bir başarıya imza attı. ‘Horny’, yeni kuşağı hemen etkisi altına aldı. Moloko adlı sanatçının ‘Sing It Back’ adlı şarkının yeni düzenlemesi Peppermint Jam Stüdyosu’nda gerçekleştirildi.

Şarkı, Avrupalı gençlerin dilinden uzun süre düşürmediği hit parçalar haline geldi. Peppermint Jam’in dünya çapında ünlenmesinin altında, Musti’nin müzik kayıt ve düzenlemelerine kattığı kendine özgü tadların yattığı söyleniyor.

Michael Jackson, Backstreet Boys, Simply Red, Gloria Estefan, Quincy Jones ve Toni Braxton gibi ünlüler, bu tadlardan nasibini alanlardan sadece birkaçı… Musti, söz ve müziği kendisine ait olan ‘Horny-Azgın’ adlı çalışması piyasaya çıktığında günde ortalama 60 bin adet sattı.

Tom Jones’in ‘Reload’ albümünde yer alan ‘Sex Bomb’ çalışması ise ‘2000 Yılının En Çok Dinlenen Parçası’ haline oldu. Müzik otoriteleri söz konusu düzenlemeleri, daha şimdiden klasikler arasında sayıyor.

Bu başarılarla yetinmeyen Musti, bu yılın mayıs ayında ‘Fire’ isimli single’nı ve ilk solo albümü olan ‘Gourmet De Funk’ı da haziran ayında piyasaya çıkardı.

Musti’nin tarzı

Musti, kayıtlara kendine özgü tadlar katmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni yıldızları da keşfediyor. Bunlar arasında günümüzde birer efsane haline gelen P-Funk, bas gitarcı Bootsy Collins, Roland Gift ve Fine Young Cannibals’ı saymak mümkün. Musti’nin başarıları, müzik çevrelerinde “Elini sürdüğü parça hit olurken, beste verdiği sanatçının yıldızını parlatıyor” yorumlarına yol açıyor.

Bu konudaki talepler, ortakları stüdyolarını büyütmeye zorladı. Nitekim geçen yıl, Hannover Expo Fuar alanında yeni bir kayıt stüdyosu daha açıldı. Gruba da Can7 ve Torso adındaki ünlü DJ’ler katıldı.

Grammy’e aday

Musti’nin son albümündeki 14 parçadan biri olan ‘Jackie Brown’ adlı şarkı, İtalya’nın Tuscany bölgesinden esinlenerek filme alınan ‘Toscana’ya film müziği oldu. Mükemmel bir besteci olduğu söylenen Musti’nin, mix cihazının başına geçtiğinde harikalar yarattığı belirtiliyor. Musti, bu alandaki başarılarından dolayı ‘En İyi Remixer’ ödülü kategorisinde Avrupa’dan Grammy’e aday gösteriliyor. Bu alandaki ödülü alacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

Musti’ye bu aralar Türkiye’ye gelmeyi düşünüp düşünmediğini sorduk. Yanıtı şöyle oldu:

“Bu günlerde Simply Red’in yeni albümü için beste hazırlıyorum. Ayrıca 2003’te Roland Schimmelpfennig tarafından sahneye konulacak ve ilk gösterimi Mayıs 2003’te gerçekleştirilecek olan ‘Alice Harikalar Diyarında’ operetine yeni yorum getiren bir çalışma yapıyorum. Son albümün de yorgunluğunu üzerimden henüz atamadım. Türkiye’ye gelmeyi çok istiyorum, ancak şu sıralar gelebileceğimi zannetmiyorum.”

Musti’nin büstü, Beethoven’a komşu

Musti, ortağı olduğu Peppermint Jam Stüdyosu’na getirdiği yeni ruh sayesinde dünyanın dört bir yanından ünlüler, kayıt için Hannover’i mesken tutmaya başladı. Ünlü sanatçıların piyasaya çıkaracakları yeni albümlerinin Musti’nin ‘elinden geçmesini’ tercih etmeleri, Almanya’ya uluslararası itibarın yanı sıra, ekonomik açıdan da katkı sağlıyor.

Katkıların farkında olan Alman hükümeti, Expo 2000 Fuarı’nda 47 ünlü Alman’ın yanına Mousse T.’nin (Musti) büstünü de eklemeyi ihmal etmedi. Musti’nin büstü, fuarın ‘Düşünce Atelyesi’ bölümünde sergilendi. Büst, Beethoven, Heinrich Böll, Willy Brandt, Bertolt Brecht, Albert Einstein, Steffi Graf, Jacob – Wilhelm Grimm Kardeşler, Petra Kelly, Thomas Mann ve Romy Schneider gibi ünlülerin büstleri arasında yer aldı.

Yayın Yeri ve Tarihi: Ekonomist, 24.09.2002Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın