Dünyada Küçülen Coca-Cola, Çin’de Büyüme bekliyor

Coca-Cola’nın satışları yılın ilk çeyreğinde yüzde 9 azaldı. Şirket yönetimi, dünyada satışlarının düşmesine karşın bu yıl Çin’de büyüme beklediklerini açıkladı.

Dünyanın birçok ülkesinde restoran, bar, sinema ve sportif mekanların kapanmasından dolayı satışları küresel çapta düşen Coca-Cola yönetimi, Çin’de ise büyüdüklerini söylüyor.

Coca-Cola finans şefi John Murphy, Çin’de tüketicilerin koronavirüs pandemesinden önceki yerlere yavaş yavaş dönmeye başladığını belirterek “Ancak ev dışı satışlar henüz eski haline dönmediği” diyor.

Murphy, Çin, Güney Kore, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda’da disiplinli şekilde bir dizi önlem alındığını ve bu önlemlerin de tutarlı bir şekilde uygulandığını vurguluyor.

Murphy, dünyada en çok teyit edilmiş koronavirüs vakası ve ölüm sayısına sahip ABD’de ise, insanların normal bir hayat yaşamaya çalışmak açısından sınırları biraz daha zorladığını belirtti.

Şirket, üçüncü çeyrekte ABD’deki marketlerde ve fast-food tarzı hızlı hizmet verilen restoranlarda satışların artmaya başladığını bildirdi. Murphy “Sanırım tüketiciler yeni normale uyum sağlamaya çalışıyor” diyor.

Şirket yönetimi ilk çeyrekte satışlarının yüzde 9’luk düşüşle toplam 8.65 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, ikinci çeyrekte ise düşüşün yüzde 28’e ulaştığını açıkladı.

Ortaya çıkan büyük zorlukların pandemiden kaynaklandığı, ikinci çeyrekte görülen düşüşün de dünya çapında ev dışı mekanların büyük ölçüde kapalı olmasından dolayı yaşandığına dikkat çekiliyor.

Coca-Cola CEO’su James Ouincey analistlerle yaptığı bir görüşmede, “Dünyanın kırılgan bir durumda olduğunu hatırlamak önemlidir” dedikten sonra son zamanlarda birkaç ülkede ilan edilen yeni kısıtlamaları hatırlattı.

Kuzey Yarımküre’de kış yaklaştıkça daha fazla sokağa çıkma yasaklarının gelebileceğine işaret eden Ouincey “Yaşanacak aksiliklere hazırız. Bünyemizdeki 430  ana markayı azaltarak 200’e düşürmeyi planlıyoruz” dedi.

Plan, ilk etapta Tab cola ve Zico hindistan cevizi suyu markalarının kapatılması, işten çıkarmalar ve pazarlama stratejisinin yeniden yapılandırılmasını içeriyor. (Kaynak: Jennifer Maloney / The Wall Street Journal)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.