Dünyanın en büyük Legoland Parkı Çin’de açılıyor

İngiliz tema parkı işletmecisi Merlin Entertainments, Çin’de aile turizminin yükselişine paralel bir adım atarak, dünyanın en büyük Legoland Parkı’nı Şanghay’ın Jinshan bölgesinde hizmete açıyor.

Chinadaily’nin haberine göri, Çin medya ve eğlence devi CMC ile ve Lego arkasındaki yatırım şirketi Kirkbi, Şanghay’da açılacak tema parkı için yaklaşık 500 milyon ABD Doları yatırım yapacak. Tesisin 2023 yılında hizmete açılması planlanıyor. Tesisin yanına ayrıca 250 odadan oluşan temalı bir otel inşa edilecek. Dış görünüşü ve tuğlaları lego şeklinde tasarlanan otel, 2-12 yaş arası çocukları aileleriyle birlikte konaklatmayı hedefliyor.

Çin’de; Legoland Keşif Merkezleri, Madame Tussauds, Sea Land (Deniz Yaşamı Merkezi), Dungeons (Zindanlar), Peppa Oyun Dünyası ve Küçük Büyük Kent (Little BIG City) gibi 13 cazibe merkezini yöneten Merlin Entertainments, dünyada 25 ülkede 120’yi aşkın cazibe merkezini işletiyor.

Merlin Entertainments Yönetim Kurulu Başkanı Nick Varney, Şanghay’ın modern tüketicilere sahip önemli bir geçiş noktası olduğunu hatırlatarak “Burası halen birçok Merlin markasına ev sahipliği yapıyor. Yeni Legoland’imiz hizmete girdiğinde, mevcutlara bir yenisini ekleme hedefimizi de gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Şangay’daki Jinshan bölgesi müdürü Bay Hu Weiguo, Jinshan’daki Legoland Park’ın Şanghay ve Zhejiang eyaleti arasındaki ekonomik köprüyü desteklemekle kalmayıp, Yangtze Nehri Deltası Bölgesi’ne de ciddi katkı sağlayacağını belirtti. Hu “Yeni cazibe merkezi aynı zamanda Şanghay’ı doğuda Disney Resort ve batıda Legoland Resort ile yerel turizm ekonomisinde önemli bir konuma getirecektir” diye ekledi.

Jinshan’da devreye girecek Legoland Park, Şanghay şehir merkezinin yanı sıra, Yangtze Nehri Deltası’ndaki 16 büyük şehre de bir saatlik mesafede bulunuyor. Söz konusu bölgelerdeki potansiyel ziyaretçi sayısının ise toplamda 55 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Merlin yönetimi, Şanghay’ın yanı sıra, Çin’in batısındaki Sichuan eyaletinde bir Legoland Resort inşa etmek ve Global Zhongjun Kültür Turizmi Geliştirme merkezini işletmek için ortaklık anlaşması imzaladığı belirtiliyor. Tüm tesislerin 2023 yılına kadar açılması planlanıyor.

Danimarka’nın Billund merkezli özel bir şirketi olan Lego Group, 2014 yılında Şanghay’da bölgesel bir merkez ofisi ve 2016 yılında Jiaxing’de bir üretim tesisi açtı. 2019’un sonunda 35 şehirde 140’dan fazla mağazaya sahip olmasını bekliyor. 2020 yılına kadar 50’den fazla şehirde 220 mağazanın bulunması. Merlin Entertainments, Legoland parklarını 2005 yılında Lego Group’tan satın aldı. Legoland franchise’ının yüzde 70’ini, diğer yüzde 30’u ise Lego Grubuna ait. Blackstone Grubu’na ait olan Merlin, Walt Disney Parks’dan sonra ikinci büyük eğlence şirketi olarak dikkat çekiyor. Haziran ayında bünyesinde Kirkbi’yi barındıran bir konsorsiyum, Merlin hisselerinin  yarısını satın aldıYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.