Elinizi çabuk tutun

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Bayram öncesi milletçe kutlayacağımız 30 Ağustos’un da dahil edilmesi halinde karşınıza yurtdışına yönelik uzun bir tatil imkanı çıkacak. Bazı ülkelerin en az 5 en çok 15 günde vize verdiğini dikkate alırsak bu noktada bir sorun yaşamak istemiyorsanız elinizi çabuk tutun.

Vize alımı konusundaki zorluklarından şikayetçi olan sadece Türkler değil. Avrupa’nın vize politikasını masaya yatıran ECTAA (Avrupa Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği) uzmanları, yürürlükte olan uygulamaların bölgeye her yıl 6 milyon turistin gelmesini engellediğini belirtiyor. Avrupalı turizmciler bu noktadan hareketle Schengen Bölgesi’ne dönük kısa süreli seyahatlerde daha esnek bir vize uygulaması getirilmesini öneriyor.

Ne yazık ki vizelerde kısıtlama yapılması, randevu tarihlerinin uzaması, daha fazla evrak istenmesi ve kısa süreli vizeler verilmesi gibi sorunlar henüz aşılmış değil. AB ülkeleri için parmak izi sistemine geçildiği. Bu da vize verme süresi randevu ve çıkış süresi ile birlikte ortalama 15 iş gün gerektirebiliyor.

Ekspres vize

İtalya, Macaristan, Portekiz, Norveç, İngiltere vizelerinde VIP işlem var. Ekstra ücret ödeyerek vize 3-5 iş gününde sonuçlanabiliyor. Ancak ekspres vizenin 50 Avro civarında ekstra bir maliyeti olduğunu da hatırlatmak isteriz. Seyahat acentaları Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte tatilcilerin Avrupa turlarına yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor. Tüm belgeler hazırladıktan sonra Schengen vizesi için randevu süresi ülkelere göre değişiyor. Ancak ortalama 10 gün sürdüğünü söyleyebiliriz. Bunun dışında vizenin çıkması da 1 hafta sürebiliyor. Yani bir schengen vizesi 15 günden önce zor çıkıyor. İngiltere vizesi ise 1 hafta randevu süresi ile birlikte ortalama 3 haftada geliyor. Dolayısıyla acele etmekte fayda var.

Seçenek çok

Seyahat acentaları Kurban Bayramı’nı yurtdışında geçirmek isteyenler için bol seçenekli turlar düzenledi. Yurtdışına yönelik hazırlanan paket turları incelediğimizde çölden Disneyland’e, Uzakdoğu’dan Afrikaya, Avrupa’dan Amerika’ya kadar geniş yelpazede seçenekler sunduğunu görüyoruz. Kurban Bayramı’nda fiyatlar gidilecek bölge ve turun süresine bağlı olarak 239 euro’dan başlayıp 2 bin 899 euro’ya kadar çıkabiliyor. Turizmciler Türk tatilcilerin Yunanistan’a da yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor.

Pasaportunuzu koruyun

Seyahate çıkmadan önce, seyahat anında ve sonrasında pasaportunuz  çok değerli  ve önemlidir. Bu yüzden onu iyi koruyun. Hiçbir şekilde yetkisiz kişilere teslim etmeyin ve valizinizin içine koymayın. Pasaportunuzun numarasını, geçerlilik süresini, veriliş yerini ve tarihini,  bir başka yere not edin. Önemli sayfaların fotokopilerini alın ve ayrıca 2 adet vesikalık fotoğrafınızla birlikte bütün bu bilgileri el çantanızın dışında bir yerde saklayın. Yurtdışındayken pasaportunuz kaybolur veya çalınırsa derhal yerel polis karakoluna ve en yakın Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na haber  verin. Böyle bir  durumda, gerekli işlemlerin yapılmasının ardından size geçici bir pasaport verilecektir.

Bavul hazırlama

Bavul hazırlarken öncelikle bir liste hazırlamakta yarar var. Listeyi hem gereksiz eşya taşımamak hem de mutlaka yanınızda bulunması gerekenleri gözden geçirmeniz için hazırlamanızı öneriyoruz. Böylece ‘şunu unuttum’ demekten kurtulursunuz. Eğer yanınızda bavulundan hariç, bir de el çantası almayı düşünüyorsanız, çok ağır olmamasına dikkat edin. Bavulunun içine koyacağınız katlanabilen bir el çantası, tatilden dönerken çok işinize yarayabilir. Genellikle tatile giderken bavullarımız düzenli olur, ama dönüşte içine sığmak bir türlü mümkün olmaz!  Tatilde alınan eşyalardan mıdır bilinmez, sen en iyisi yanına yedek el çantasını almayı unutmayın!

Ne almalı?

Bavulun içinde büyük şampuan taşımak yerine, sağlam küçük bir şişeye tatil boyunca işini görecek kadar şampuan koyun. Yurtdışındaki bazı oteller maliyeti artırıyor diye banyoya şampuan koymuyor. Ayakkabılarını veya terliklerinizi bavulun ceplerine yerleştirin. Bavulunuzda yer kazanmak için önce büyük eşyalarını yerleştirin. Arada kalan boşluklara da buruşmasından veya kırılmasından endişe duymayacağın eşyalarını gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz. Kıyafetlerinizn buruşmasını istemiyorsanız, düzgün katlı olmalarına özen gösterin. Değilse yanında ütü taşımanız gerekebilir.

Yayınlandığı Yer ve Tarih: Posta, Tatil Postası, 18 Temmuz 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.