EMITT Turizm Fuarı 30 Ocak’ta başlıyor

Her yıl turizm sektöründen binlerce yerli-yabancı yatırımcıyı bir araya getiren EMITT Turizm Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 30 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Hyve Group tarafından düzenlenen EMITT Turizm Fuarı; Mastercard Global Destinasyon Endeksi 2019’a göre 2018’de 13,4 milyon turiste ev sahipliği yapan, dünyanın en çok turist ağırlayan şehirleri arasında 8’inci sırada yer alan İstanbul’da 24’üncü kez düzenleniyor. Fuar bu yıl; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Türk Hava Yolları (THY) kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle gerçekleştirilecek. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) de Fuar’ın iş ortakları arasında yer alıyor.

23’üncü EMITT Turizm Fuarı’nda 94 ülkeden 5.620 katılımcı ve 57.470 ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya imza atan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, her yıl olduğu gibi 24’üncüsünde de rekor seviyede yabancı ziyaretçiyi ve turizm profesyonelini ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında yer alan Bulgaristan ile Endonezya, Malta, Hindistan, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan, Japonya, Kore, KKTC, Maldivler, Nepal, Çin, Filistin, Gürcistan, Küba, Makedonya, Bosna-Hersek, Brezilya ve Kosova dahil toplam 20 yabancı ülke temsilcileri de Fuar için hazırlıklarına başladı.

Türkiye turizm sektörüne yılda 3 milyar TL üzerinde katkı

Fuar’ın zemin hazırladığı iş birlikleri ve satış anlaşmaları ile 2015 yılından bugüne Türkiye turizm sektörüne yıllık ortalama 3 milyar TL’nin üzerinde bir iş hacmi katkısı sunduğunu tespit ettiklerini söyleyen EMITT Turizm Fuar Direktörü Hacer Aydın, son 5 yılda 15 milyar TL’ye ulaşan bu katkıyı artırarak sürdüreceklerini vurguladı.

Aydın, her yıl turizm endüstrisinden on binlerce profesyonelin buluşma noktası olan EMITT’in, olağanüstü bir eğitim ve tecrübe paylaşım platformu olduğunun altını çizdi. Aydın şöyle devam etti: “Türkiye’de her gelir grubundan tüketicinin tatil alışkanlığı kazanmasına, şehirlerin, yörelerin markalanmasına ve ülkemizin pek çok kültür varlığının gelir getiren turistik değerlere dönüştürülmesine 23 yıldır önemli katkıda bulunan EMITT, Türkiye turizm sektörünün dünyaya açılan en önemli kapısıdır.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.