Emrah Yılmaz, Çin dizilerinin aranan yıldızı oldu

Şanghay Tiyatro Akademisi’nden mezun olan Emrah Yılmaz, dünyanın yeni büyüğü haline gelen Çin sinemasında adını bütçesi 65 milyon dolar olan ‘Dragon Blade’ filmde oynayarak adını duyurdu.

Vizyona giren bu film Yılmaz’a uğur getirdi. Bunun ardından biri Hong Kong, diğeri ABD-Fransız ortaklı yine Çin’de çevrilen iki film için de teklifler geldi. Bu filmlerin yanı sıra, Çin’de çeşitli dizi ve reklamlarda da rol alan Emrah Yılmaz Uzakdoğu sinemasının aranılan yüzü haline geldi.

Türkiye’deki bazı TV’lerde gösterilen 10’u aşkın dizide irili-ufaklı rollerde oynayan Yılmaz, Çin’de daha fazla tanınıyor. Şans Emrah Yılmaz’ın yüzüne 2010 yılında güldü. O yıl Şanghay’a giden genç oyuncu, burada tiyatro eğitimi alarak Şanghay Tiyatro Akademisi’nden mezun oldu.

Yılmaz’ın çekimleri Şanghay’da yapılan Toyota’nın reklam filmi gösterim için gün sayarken, şans kapısını bir kez daha çaldı. Yılmaz bu konunu ayrıntılarını şöyle anlatıyor:  “Bağlı olduğum US Menajerlik beni arayıp Çin’de çekilecek bir film için oyuncu arandığını ve ilgilerle temasa geçmemi söyledi. Yapımcılığı Daniel Lee’nin üstlendiği, başrollerinde Jackie Chan, John Cusack ve Adrien Brody gibi dünya yıldızlarının oynadığı ‘Dragon Blade’ adlı film çekiliyormuş. Filmin karakterlerinden biri olan Kösem ırkının lideri ‘Kroraina’ için oyuncu arıyorlarmış”.

Jackie Chan’in ekibine girdi

Söz konusu rol için tam bin 200 kişinin başvurduğunu gören Yılmaz,  çekinerek başvurmuş. Prova çekimlerinde ise profesyonelliği ağır basmış ve bakın neler olmuş: “İlk görüşmeden sonra günlerce savaş, kostüm ve oyunculuk provaları yapıldı. Bu provaların hepsini Daniel Lee ve Jackie Chan büyük bir titizlikle takip etti. Her çekim sonrası Lee’nin ‘Çok iyi oldu, bravo işte istediğim oyunculuk bu’ gibi sözleri beni motive etti ve rolüme giderek ısınmaya başladım.”

Emrah Yılmaz, çekimler sırasında dünyaca ünlü aktör Jackie Chan’in tüm ekiple yakından ilgilendiğini vurguladıktan sonra Chan ile aralarında geçen bir konuşmayı şöyle aktarıyor: “Bir keresinde kendisinin Hong Kong’da oyunculuk okulu olduğunu söyledi. Sette mola vermişken, filmde oynayan bir Alman’ı bana gösterip ‘Bak bu benim okulumdan yetişti. Bu projede de yer aldı. Bir oyunculuk ekibi oluşturuyorum. Beni yakından takip et seni de ekibime dahil edebilirim’ dedi. Bu şansı kullanacağım.”

Çin sinemasının aksiyon filmlerinde dünya starlarıyla çalıştığını belirten Yılmaz açıklamalarını şöyle noktalıyor: “1,4 milyar nüfuslu ülkede sinema sektörü dev bir pazara dönüştü. Bundan dolayı Hollywood’un gücü Asya’ya kayıyor. Ben Şanghay Theater Academy’de oyunculuk dersi aldım. Üç yüksek bütçeli filmde rol aldım 39 bölümlük dizim CCTV’de rekor sayıda izleyiciye ulaştı. Benzer yoldan gidip, sabırlı ve azimle çalışacak sanatı veya model arkadaşlar da Çin’de başarılı olup, dünyanın her yerinde saygınlığa ulaşabilir.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.