En bonkör Çinli turistler hangi şehirlerden çıkıyor?

“Çinli Turistlerin 2019 Seyahat Harcamaları Raporu’na göre, yurtdışında en çok harcayan gezginler şu 10 şehirden çıkıyor: Guangdong, Şanghay, Pekin, Jiangsu, Zhejiang, Sichuan, Hubei, Shandong, Fujian ve Liaoning.

Trip.com Grubu ve UnionPay International iş birliği ile hazırlanan “Çinli Turistlerin 2019 Seyahat Harcamaları Raporu”nda, bu yıl yurtdışı seyahate çıkan Çinli gezginler arasında en fazla harcamanın 1980’lerde doğanlara ait olduğu belirtiliyor. Çinli turistlerin denizaşırı ülkelere yaptıkları seyahatlerde hâlâ para harcamayı sevdiklerini ortaya koyan rapora göre, harcamaların yüzde 55’ini de kadınlar yapıyor.

Yurtdışında harcama yapan kadınların yüzde 64’ü pazarlık yapma eğiliminde ve indirim peşinde koşuyor. Buna rağmen 2019 yılında yurtdışında yapılan ortalama kişi başı harcamalarda 1.15 katlık artış yaşandı. Çinli turistlerin 2019’da yurtdışında en fazla harcama yaptığı 10 ülke şöyle sıralanıyor: Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, Fransa, Singapur, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Güney Kore, İtalya ve Avustralya. Rapordaki rakamlar, Çin vatandaşlarının yurtdışı banka kartı işlemlerinden sağlanan verilerin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Rapordan 5 satırbaşı

  • Yurtdışına tatile giden Çinli turistler rezervasyonlarında Online Seyahat Acentelerini (OTA) bankacılık işlemlerinde ise UnionPay’i tercih etti.
  • Çinli turistlerin 2019 yılında gittikleri 158 ülkede satın aldığı seyahat ürünleri önceki yıla göre yüzde 17’lik büyüme kaydetti.
  • Yurtdışına giden Çinli gezginlerin yaptığı rezervasyonların yarısından fazlası, önceden rezervasyon yapmak yerine son dakikalarda gerçekleşti.
  • Trip.com’daki verilere göre, Çinli turistler gittikleri ülkelerde müze bileti satın alımlarını  yüzde 105 artırarak kişi başına ortalama 70 RMB’lik (90 ABD doları) harcama yaptı.
  • Müze biletlerinin mobil uygulama üzerinden satın alma işlemlerinde yüzde 300’lük artış yaşanırken, yerel rehbere ödemeler ise yüzde 40’lık artışla kişi başına ortalama 800 RMB’ye (113,60 dolar) yükseldi.


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.