En güzel manzaranın adresi

İnovatif turizmin yükselen değerlerinden biri de helikopter gezileri. Helikopter

Bu iş için özellikle İstanbul üs oldu. Tur süresi ve katılımcı sayısına göre fiyatlar 400 ile 3 bin 100 euro arasında değişiyor. İstanbul  aşığı Yahya Kemal Beyatlı, yıllar önce kentin yüksekten görüntüsünü “Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul…” diye anlatmıştı. Günümüzde ise dünyanın en güzel panoramik manzaralarından birisine sahip olan İstanbul helikopter turizminin yeni üssü oldu.

İstanbul’un güzelliklerini havadan görme imkânı sunan helikopter turlarını, Sevgililer Gününde sevgilisine farklı bir ‘ hediye vermek isteyenlerden çalışanlarını motive etmek isteyen şirketlere, müşterilerine çekilişlerle değişik hediye vermek isteyen AVM’lerden video ya da fotoğraf çekmek isteyenlere kadar geniş bir kesim tercih etmeye başladı.

Kentin kuşbakışı gezilip görülmesini sağlayan helikopter turları 15 ve 30 dakika ile bir saat arasında değişen sürelerde gerçekleşliriliyor. Helikopterlerin güzergâhı ise genellikle Haliç, Tarihi Yarımada ve Boğaziçi hattını kapsıyor; bazen Adalara kadar uzandığı da oluyor. Miniatürk’ün yanındaki heliporttan, Çırağan Sarayından, Sefaköy Sancak tesislerinden veya Ayazağa’dan kalkan helikopterlerde fiyatlar kişi başı olarak verilmiyor. Şirketler ücretlendirmcyi helikopterlerin yolcu kapasitesi ile turun ‘ süresini dikkate alarak belirliyor. Buna göre fiyatlar 400 euro’dan başlayıp, 3 bin 100 euro’ya kadar çıkabiliyor.

BİNLERCE KİŞİYİ UÇURDU

2012’nin mayıs ayından itibaren helikopter uçuşlarını Ayazağa’daki Kaan Heliport’tan yapmaya başladıklarını hatırlatan Kaan Air Genel Müdürü Kemal Süler, altı ay içinde. 500 u çift oimak üzere, toplamda bin 150 kişiyi uçurduklarını söylüyor. Geçen haftalarda kutlanan Sevgililer Günü de dahil bir buçuk ayda toplam 148 kişiye helikopter turu yaptırdıklarını belirten Süler şu bilgileri veriyor: “Farklı profillerde müşterilerimiz var. Helikopter turlarını ağırlıklı olarak yabancı misafirlerimiz tercih ediyor. İstanbul’u helikopterle kuşbakışı izlemek başlı başına bir keyif. Görmediğiniz pek çok güzelliğin farkına varıyorsunuz. Bu nedenle sadece yabancılar için değil Türkler için de ilginç bir deneyim. Doğum günü ya da evlilik yıldönümü hediyesi olarak sevdiklerine helikopter turu armağan edenler oluyor. Hatta helikopter turunda evlenme teklif eden konuklarımız da oldu.”

Turların süresi genellikle 15 ile 30 dakika arasında değişiyor. Tura katılanlar Haliç, Tarihi Yarımada ve Boğaziçi hatlında uçup buradaki güzellikleri havadan seyrediyor. Ücretlendirme helikopterin türüne göre değişiyor. KDV dahil iki kişilik bir helikopterin yarım saatlik kiralaması için 500 euro, dört kişilik bir helikopterin yarım saati bin euro, altı kişilik bir helikopterin yarım saati ise bin 500 euro.

HERKES CAM KENARINDA

Helikopter turlarına katılan misafirlerin tümünün en iyi görüş açısına sahip olabilmesi için cam kenarında oturttuklarını kaydeden SancakAir Genel Müdürü Yavuz Murat Yüzgen, turların şirketin merkezi Sefaköy Sancak tesislerinde başlayıp yine aynı noktada sona erdiğini söylüyor. Müşteriden talep gelmesi halinde şehir içerisinde bulunan heliportlardan da yolcu alabildiklerini belirten Yüzgen şunları söylüyor: “Bu durumda iniş yeri için ek bir ücret alınıyor. Düzenlediğimiz helikopter turlarına her kesimden talep geliyor. Turlar genellikle helikopter merkezinin Boğaz bölgesine olan yakınlığına göre 30 ile 60 dakika arasında değişiyor. En az üç kişilik, 30 dakikalık turumuzun fiyatı KDV hariç 400 euro. Yolcu sayısı dörde çıkarsa fiyat 625 euro oluyor. Dünyada iki kıtayı aynı anda görebileceğiniz tek helikopter turu İstanbul’da düzenleniyor. Talep edilmesi halinde turu Adalar’a kadar uzatabiliyoruz. Firma olarak yılda ortalama 500 kişiye helikopter turu yaptırıyoruz.”

50 SAAT KİRALAYAN DA VAR

AFD Hava Taşımacılık ve Turizm’in yönetici ortağı Emre İşlek ise, helikopter kiralanır iken mutlaka bir aracı kurumun kullanılmasını öneriyor. Bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Çünkü herhangi bir hava aracının kiralanmasında birçok teknik hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Hangi operatörün, hangi zaman ve şartlarda kullanabileceği hususu son derece önemli. Kurumsal aracılar, hava aracı kiralamak isteyen kişi veya kurumları ortaya çıkması muhtemel birçok olumsuzluktan koruyabiliyor.”

Helikopter turları yerli ve yabancı turist¬lerin yanı sıra, televizyon programı yapımcıları, turizm firmalarına yazılım hazırlayan firmalar, topografya amaçlı olarak devlet kurumları ve bu kurumlara çalışan şirketler tarafından da tercih ediliyor, Uçuş eğitimi ve iş amaçlı helikopter kiralayanların olduğunu da belirten İşlek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Turistik amaçlı turlarda süre en fazla bir saati bulurken, bu tür kiralamalarda süre üç dört saatten başlayıp, 35¬50 saate kadar çıkabiliyor. Örneğin, turizm firmalarına yazılım hazırlayan bir Alman firmanın Ege ve Güney sahillerindeki video çekimi iki hafta sürdü ve yaklaşık 48 saatte tamamlandı. Helikopterlerin bir saatlik kiralaması yolcu sayısına bağlı olarak, bin 350 ile 3 bin 100 euro arasında değişiyor. Helikopterin hangi iş için kullanılacağı, kamera kullanımı olup olmayacağı, pis¬tin nasıl ve ne kadar bir süreliğine kullanılacağı gibi hususlar fiyatı etkiliyor.”

RADYOLAR TRAFİĞİ TAKİP EDİYOR

Sağlık Bakanlığı’na iki uçaklarıyla hava ambulans hizmeti veren Sportif Havacılık Pazarlama Müdürü Melek Taşkın ise, helikopter turlarını ağırlıklı olarak zamanla ya¬rışan iş adamlarının talep ettiğini söylüyor.Fiyatlandırmanın helikopterin tipi ve kapasitesine göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Taşkın konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Helikopter kiralamaları saatlik ücretlendiriliyor. Dört kişilik bir helikopterin saatlik kiralama bedeli 900 ile bin 200 euro arasında değişebiliyor. Helikopterin sınıfı büyüdükçe fiyatlar da artıyor. Altı kişilik bir helikopterin saatlik kiralama ücreti 2 bin 500 ile 3 bin 500 euro arasında. Filomuzda bulunan iki helikopterle ayrıca, Türkiye’deki orman yangınlarını helikopterle söndürme görevini üstlenmiş durumdayız. Yangın sezonunda 150 kişilik bir ekiple çalışıyoruz.”

“Manzara bazen ikinci planda kalıyor”

GeziciYAK Turizm Genel Müdürü Sevinç Akdoğan, helikopter turu taleplerinin çoğunlukla yerli müşterilerden geldiğini söylüyor. Helikopter turlarına özellikle evlilik yıldönümü ve doğum günlerinde eşlerine hediye vermek ya da sevgilisine evlenme teklifi yapmak isteyenlerden yoğun talep geldiğini belirten Akdoğan şu bilgileri veriyor: “Bu durumda ‘İstanbul’u şöyle bir yukarıdan göreyim ve helikopterle uçmak nasıl bir şeymiş’ teması ikinci plana düşürüyor. Tur sırasında istanbul’un Manhattan’ı Maslak, Boğaz Köprüsü ileTopkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya gibi tarihi hazineleri içeren Tarihi Yarımada, ayrıca Eminönü, Haliç, Piyerloti, Eyüp, Balat, Haydarpaşa, Kalamış, Taksim, Mecidiyeköy ve Levent görülüyor. Yaşanan süreci ve talebi iyi yönetmemiz gerekiyor. Hizmet sağlayıcılar olarak, yoğun frekanslı kitlesel satışlar yakalayabilmek için henüz yolun başındayız ve önümüzde kat etmemiz gereken uzun bir yol var.”

Yayın yeri ve tarihi: Para 23 Şubat 2013Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.